Cupa Jandarmeriei la futsal

Sala Sporturilor din Deva a găzduit, duminică după amiază, finalele ediţiei din acest an ale tradiţionalei competiţii sportive de fotbal în sală „Cupa Jandarmeriei”, organizată de către Asociaţia Sportivă „Streiul” Deva, de pe lângă IJJ Hunedoara, cu sprijinul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Hunedoara

În urma disputării meciurilor din grupe, s-au stabilit şi echipele semifinaliste, acestea fiind Reşedinţa IJJ Hunedoara, Detaşamentul 1 Jandarmi Mobil Deva, Detaşamentul 3 Jandarmi Lupeni şi Detaşamentul 4 Jandarmi Orăştie. În finală s-au întâlnit formaţiile care au reprezentat Resedinţa IJJ şi Detaşamentul 1 Jandarmi Mobil Deva, echipă care s-a impus cu scorul 5-0, şi a câştigat „Cupa Jandarmeriei 2018”.
Golgheterul competiţiei a fost sergentul major Ion Dobârceanu, din cadrul echipei campioane, cu nouă goluri înscrise, titlul de cel mai bun portar i-a revenit plutonierului major Florin Pocanschi, de la Detaşamentul 3 Jandarmi Lupeni, iar cel mai tehnic jucător al turneului a fost desemnat plutonierul major Alexandru Cîrdei, din cadrul Detaşamentului 1 Jandarmi Mobil Deva.
Componenţii echipelor semifinaliste au fost premiaţi cu medalii şi diplome, iar căpitanul echipei câştigătoare a primit trofeul „Cupa Jandarmeriei la Futsal – Ediţia 2018” de la inspectorul şef al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi „Decebal” Hunedoara, col. dr. Robert-Iulian Vîţă.