Conducerea din Hărău implementează o listă stufoasă de investiții
Magdalena Șerban
Adevăratele valențe de primar se văd mai cu seamă pe timp de criză, când banii se numără ușor, din pricină că nu prea sunt. Și totuși, mai depinde și de voință și implicare, astfel ca o administrație publică să nu lase comunitatea fără investiții. La Hărău, proiecte există din plin.
Pe diferite paliere, din bani nerambursabili
„Lucrăm la proiectele pe care le avem. Am finalizat reabilitarea școlii din Chimindia, investiție câștigată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). De la schimbare de acoperiș, la sistem de încălzire, geamuri înlocuite, s-a făcut tot ce era necesar. Mai avem o investiție de acest fel la școala din Bârsău și sperăm să o finalizăm până la sfârșitului anului curent. Apoi, mai vorbim de licitații pentru drumurile agricole ce vor fi modernizate din bani europeni obținuți prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), astfel încât să faciliteze accesul la câmp. E prima oară când avem un astfel de demers din bani nerambursabili. Totodată, dăm drumul la construcția parcului fotovoltaic ce va fi la Chimindia. L-am accesat prin fondurile puse la dispoziție prin Ministerul Energiei. Ne va asigura necesarul energetic pentru iluminatul stradal, dar și pentru instituții publice ca școală, cămine culturale, sediul primăriei. Să vedem cu proiectul nostru cu gazul ce se întâmplă, fiind la mâna deciziilor guvernanților. Totul depinde de ce măsuri iau. Mai avem modernizare de iluminat stradal în Chimindia și Banpotoc, așteptând semnarea contractului de finanțare. L-am câștigat prin Administrația Fondului pentru Mediu (AFM). Avem și extindere la Chimindia. Prin Grupul de Acțiune Locală am depus proiect pentru o capelă mortuară în localitatea de centru, banii necesari pentru acest obiectiv urmând să fie însumați din finanțarea europeană prin GAL plus alocări din bugetul local. Avem capele în toate satele aparținătoare, dar la Hărău e o problemă și trebuie rezolvată. Aici era o capelă ce funcționa în fosta biserică ortodoxă care e monument istoric. Au apărut discuții între culte și așa că e nevoie de una nouă, pentru toată lumea”, a transmis Lucian Mihael Albu Weber (foto), primarul din Hărău.
Nimic nu e perfect
Despe ce s-a dat și ce s-a luat în materie de finanțe, edilul spune lucrurilor pe nume. ,,La asistență socială suntem descoperiți financiar, fiinddu-ne luați banii și apoi am fost întrebați dacă avem nevoie. Doar la persoanele cu handicap sunt asigurate fondurile. Ordonanța ne încurcă și pe noi, la fel ca pe toată lumea. Să oprești reparații care înseamnă mult mai mult decât să schimbi broasca de la ușă, ci drumuri, iluminat stradal, aprovizionare cu material antiderapant pentru perioada de iarnă… La București, în birouri, e cald și bine. Am înțeles că se mai lucrează la aceste prevederi și se mai adaptează Ordonanța. Așteptăm cu interes”, a mai adăugat alesul local.

