Colegiul Naţional „Decebal”, surpriza Cupei Liceelor BIG FM

Ovidiu Mănăstire

Echipa Colegiului Naţional „Decebal” din Deva a răsturnat calculele hârtiei în meciul din semifinale, jucat contra Colegiului Tehnic „Matei Corvin”, câştigând cu 2-1 şi calificându-se în finala Cupei Liceelor BIG FM din acest an. Acolo, „decebaliştii” vor întâlni pe CNS Cetate Deva, care a trecut de Liceul Tehnic „Ovid Densuşianu” Călan, scor 3-1.

Revanşă aşteptată de doi ani
După victoria concludentă din sferturi, 11-0 cu LT „Grigore Moisil”, CT „Matei Corvin” Hunedoara era cotată cu prima şansă la câştigarea Cupei Liceelor BIG FM 2017, dar drumul campionilor din 2015 s-a oprit în semifinale. Finalista de acum doi ani, CN „Decebal” Deva, şi-a luat revanşa în faţa hunedorenilor, învingându-i cu 2-1 (2-0) după un meci dramatic. Trupa lui Cristi Bauman a condus cu 2-0 la pauză, prin reuşitele lui Culcer (7) şi Goldrag (11). În partea secundă, gruparea de pe Cerna a redus din diferenţă, prin Marcu (23), dar în ciuda unei presiuni constante la poarta lui Danciu, nu a mai reuşit şi golul egalizator iar CN „Decebal” a obţinut calificarea în finală, a doua în ultimii trei ani.

Campionii îşi vor apăra trofeul
În ultimul act a ajuns şi campioana en-titre, CNS Cetate Deva, care a învins mai greu decât o arată scorul de 3-1 pe LT „Ovid Densuşianu” Călan. Echipa din Călan a deschis scorul, prin Ardelean (2) dar Toth (9) şi Totoi (17) au întors scorul în favoarea campioanei până la pauză. În partea secundă, tot CNS Cetate a mai înscris o dată, prin Toader (29) şi va încerca azi, de la ora 20.00, să-şi apere trofeul cucerit acum un an. De la ora 19.00, pentru medaliile de bronz se vor lupta LT „Ovid Densuşianu” Călan şi CT „Matei Corvin” Hunedoara.