CNS Cetate s-a despărţit de suporteri cu un succes lejer

Gruparea din reşedinţa judeţului a încheiat sezonul 2016-2017 cu o victorie normală, alb-albaştrii trecând pe propriul teren de Mamma Mia Becicherecu Mic, scor 2-0. Trupa deveană a încheiat campionatul pe locul 4 iar la finalul partidei au ajuns la o înţelegere cu noul antrenor, care va fi Gheorghe Barbu.

L-au remarcat pe portarul advers
Într-un meci fără miză, dat fiind faptul că CNS Cetate nu mai avea şanse la promovare iar Mamma Mia Becicherecu Mic era deja retrogradată, şi în faţa unor tribune dezolant de goale, alb-albaştrii au dorit să încheie sezonul cu fruntea sus. Cu mulţi titulari menajaţi, echipa lui Ousmane N’Doye a dictat ritmul partidei încă din start. Stoenac a avut prima ocazie de gol, în minutul 14, reluarea sa cu capul peste portarul Radu fiind respinsă de pe linia porţii de un fundaş. Goalkeeperul oaspete a salvat apoi două mingi grele, şutul lui Făgărăşanu de la 25 de metri şi lovitura liberă executată de Vaştag. Pe contraatac, Niţă a avut şi el şansa golului, dar Raţ a fost atent şi a salvat. Finalul reprizei a mai adus alte două ocazii în contul gazdelor, dar Radu a fost din nou de netrecut la lovitura de cap a lui Szekely şi şutul plasat al lui Făgărăşanu.

Au încheiat cu şapte juniori în teren
Bravul portar al timişenilor a fost însă învins în minutul 51, după ce Petresc a centrat din careu la colţul lung iar Stoenac a reluat simplu, cu capul, de la cinci metri. Chiar dacă au rămas în continuare în terenul advers, alb-albaştrii s-au întrecut în ratări, campionul fiind Szabolcs Szekely. Experimentatul vârf de atac a reuşit însă să puncteze, după ce a obţinut o lovitură de pedeapsă în duelul cu Folarin şi a transformat-o cu o „scăriţă”. Cu „sacii în căruţă”, Ousmane N’Doye a dat şansa tinerilor din lot să evolueze, consemnându-se astfel debutul tânărului portar, Cosmin Huzum, dar şi faptul că CNS Cetate a încheiat partida cu şapte jucători Under 19 pe teren.

Gică Barbu va fi noul antrenor
La finalul partidei, conducerea clubului devean a ajuns la o înţelegere cu noul antrenor al echipei, acesta urmând să fie Gheorghe Barbu. Tehnicianul de 49 de ani revine după şapte ani la Deva, el conducând în perioada 2006 – 2010 gruparea Mureşul Deva, pe care a preluat-o din Liga a III-a, a promovat-o în eşalonul secund încă din primul sezon şi a pregătit-o apoi timp de trei sezoane şi jumătate în Liga a II-a.