CNS Cetate s-a calificat în 16-imile Cupei României

2-cns-cetate-deva-4-octombrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Gruparea din reşedinţa judeţului a obţinut accesul în 16-imile Cupei României, după ce a eliminat la penaltiuri, scor 3-1, pe Internaţional Băleşti, echipă din Liga a IV-a Gorj. Scorul după 120 de minute a fost egal, 0-0, în prelungiri, Velici ratând un penalti.

Penalty ratat şi superioritate numerică în prelungiri
Partida a început cu 15 minute de întârziere, pentru că ambulanţa nu a ajuns la stadionul „Comunal”. Pe un teren extrem de greu şi împotriva unei ambiţii mari a gazdelor, devenii nu şi-au creat ocazii clare de gol în primele 90 de minute. În prima de repriză de prelungiri, alb-albaştrii au obţinut un penalti, însă Velici a ratat. Chiar dacă a avut superioritate numerică în continuare, pentru o eliminare a unui jucător gorjean, CNS Cetate nu a reuşit să înscrie în ciuda unor şanse bune avute de Vaştag şi Lintaru.

Raţ, eroul devean
La penaltiuri, devenii s-au impus cu 3-1, Vajda (foto), Vaştag şi Lintaru transformând, iar Raţ a apărat trei lovituri ale gazdelor. Pentru alb-albaştri au jucat: Raţ – Vîrtan, Ionică, Dosan, Doboş (Petresc) – R. Cristian, Vajda, Vaştag, Bloj (Sahru) – Tecsi (Velici), Lintaru. Joi, 6 octombrie, va avea loc tragerea la sorţi a meciurilor din 16-imi de finală, CNS Cetate având şansa să întâlnească o grupare de Liga I.