CNS Cetate Deva, salvată în prelungiri de omul ultimelor etape

Trupa din reşedinţa judeţului a obţinut a patra victorie consecutivă, învingând la limită, scor 1-0, pe Gloria Lunca Teuz Cermei, printr-un gol marcat în al treilea minut de prelungire de Szabolcs Szekely, cel care a punctat de fiecare dată în ultimele trei runde. Succesul urcă trupa deveană un loc în clasament, dar şansele de promovare s-au micşorat, pentru că echipele aflate în faţa sa au obţinut la rândul lor câte trei puncte.

Atitudine păguboasă în faţa unei echipe ambiţioase
După trei victorii consecutive, alb-albaştrii au crezut că a patra va veni de la sine, mai ales că în faţă aveau o echipă fără griji în acest final de sezon. Însă calculele devenilor nu au fost prea bune, Cermeiul dând o replică bună şi a stat foarte bine în teren. Bloj a avut prima ocazie, reluând cu capul pe lângă poartă centrarea lui Tecsi iar Sulea a replicat, tot cu o reluare cu capul, la centrarea din corner a lui Vereş, însă mingea a ocolit buturile lui Bodea. Oaspeţii au avut şi noroc la o minge expediată de Robert Cristian de la 18 metri, balonul fiind respins de Rusu în bara transversală şi i-a revenit portarului arădean.

Bodea providenţial, Szekely inspirat
Paradoxal, deşi dominarea deveană s-a intensificat în partea secundă, ocaziile mari au aparţinut oaspeţilor. Astfel, în minutul 51, Vereş a şutat din careu iar Bodea a respins de sub bară, din cornerul rezultat, Petrache reluând cu capul, puţin pe lângă poartă, centrarea lui Şiclovan. Peste alte trei minute, Bodea a fost din nou providenţial, respingând cu piciorul şutul lui Sulea din careu. Tecsi a avut şi el o şansă bună, însă a şutat peste poartă din careu, dar golul a căzut când nu se mai aştepta nimeni. În al treilea minut de prelungire, Boldea a aruncat o minge în careu iar Szekely a reluat din vole, de la 10 metri, în vinclul porţii lui Rusu. Un succes smuls cu „forcepsul” de alb-albaştri, care îi urcă pe locul 4 în clasament dar nu îi ajută prea mult în lupta pentru promovare, primele trei clasate, Ripensia, CSM Şcolar Reşiţa şi Naţional Sebiş câştigând la rândul lor.

CNS CETATE DEVA 1 (0)
Bodea – Petresc, Ionică, Cornea, Doboş – Bloj (68 Blănaru), Vaştag (78 Boldea), R. Cristian, Stoenac (60 Făgărăşanu) – Tecsi (cpt.), Szekely. Antrenor: Ousmane N’Doye
GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI 0
Rusu – Petrache, Gurban, Cotoc, Suslak – Ianc, Şiclovan – Vereş (67 Coşa), Diarra (cpt., 86 E. Varga), Aldan (79 V. Brînduşe) – Sulea (90+2 Moraru). Antrenor: Radu Anca
Arbitrii: Claudiu Ştef (Tg. Mureş) – Ludovic Zifceac (Oradea) – Gabriela Toderaş (Şuncuiuş)
A marcat: Szekely (90+3)
Stadion: „Cetate”, spectatori 400