CNS Cetate Deva rămâne fără victorie pe teren propriu

Trupa antrenată de Sorin Cornea nu a reuşit să învingă nici în a doua partidă jucată pe teren propriu în acest sezon, remizând fără goluri în faţa grupării ACSO Filiaşi. Partida a fost deschisă, cu multe ocazii, iar alb-albaştrii, chiar dacă s-au mulţumit cu un singur punct, au rămas neînvinşi în acest sezon.

Şi-au împărţit controlul jocului
Cu statutul de favorită, conform calculelor hârtiei, trupa din reşedinţa judeţului a început ofensiv duelul cu oltenii şi, în primele cinci minute, Robert Cristian l-a pus de două ori la încercare pe Nedieanu. Peste alte trei minute, la un şut al lui Moţ din careu, gazdele au solicitat o lovitură de pedeapsă, după ce mingea l-a lovit în mână pe un adversar. Centralul Bălăcescu a considerat că distanţa a fost prea mică şi a lăsat, corect, jocul să continue. Oaspeţii au avut prima ocazie clară în minutul 18, prin Geanimu, însă şutul acestuia a trecut puţin pe lângă poarta lui Raţ, acelaşi jucător dându-i emoţii portarului devean şapte minute mai târziu, dar goalkeeperul alb-albaştrilor a reţinut. Finalul primei părţi a aparţinut oaspeţilor, aceştia având trei ocazii în decurs de şase minute, prin Badea, Borhot şi Dinu, dar tabela a rămas neschimbată.

Până la urmă, e bun şi un punct
Mitanul secund a început cu o fază controversată la care gazdele au solicitat pe bună dreptate un cartonaş roşu pentru jucătorul Filiaşiului, Dinu. Acesta l-a lovit cu pumnul pe deveanul Staicu după un duel mai tare, iscându-se un meleu cu toţi jucătorii participanţi. Centralul Bălăcescu i-a avertizat însă doar cu galbene pe Mintaş şi Badea iar jocul a continuat 11 la 11. Devenii au avut cea mai mare ocazie de a marca în minutul 56, când şutul lui Romică David de la 10 metri a fost respins cu dificultate de Nedieanu iar peste alte cinci minute, execuţia lui Moţ din marginea careului mic a trecut pe lângă poartă. Gazdelor le-a trecut „glonţul pe la ureche” cu 10 minute înaintea finalului de joc. ACSO Filiaşi a scăpat pe contraatac cu patru jucători, însă l-a tratat superficial, Raţ respingând în prima fază şutul lui Dinu iar Coteţ a salvat din faţa lui Papa. S-a încheiat 0-0, iar CNS Cetate Deva, deşi a rămas neînvinsă, se poate considera norocoasă cu punctul câştigat. (Ovidiu Mănăstire)

CNS CETATE DEVA 0
Raţ – Ionică, Mintaş, Coteţ, Doboş – Boldea, Moţ (85 Scarlat) – M.Lupu (46 Staicu), R. Cristian (cpt.), Firan (62 Bărculeţ) – R. David. Antrenor: Sorin Cornea
ACSO FILIAŞI 0
Nedieanu – Calu, Tereche, Preda, Cruşoveanu (cpt.) – Borneci, Tudor, Geanimu (83 Chivu), Borhot (63 Moraru) – Dinu (89 A. Lupu), Badea (79 Papa). Antrenor: Victor Naicu
Arbitrii: Liviu Bălăcescu (Tg. Jiu) – Ioan Glăvan (Vladimiri – GJ), Vlad Gaşpar (Tg. Mureş)
Stadion: „Cetate”, spectatori 500