CNS Cetate Deva, învinsă în a doua etapă la rând

Ovidiu Mănăstire

Trupa din reşedinţa judeţului nu a ieşit din pasa proastă şi a pierdut al doilea meci consecutiv în campionatul Ligii a III-a, seria a IV-a, cedând cu 2-3 pe terenul celor de la Millenium Giarmata. Devenii au condus de două ori pe tabela de marcaj, dar au fost învinşi de un gol marcat în penultimul minut de joc. În schimb, ACS Şirineasa îşi vede nestingherită de treabă şi conduce ierarhia după a cincea victorie consecutivă, 1-0 cu ACSO Filiaşi.
Înfrânţi cu o execuţie de excepţie
Trupa lui Sorin Cornea a început foarte bine partida de pe stadionul din Giarmata şi a deschis scorul în minutul 6, prin Romică David. Cu un minut înaintea pauzei, Doboş l-a faultat în careu pe Ghighilicea şi cel din urmă a transformat lovitura de pedeapsă acordată, egalând scorul. La 10 minute de la reluare, acelaşi Romică David a înscris din nou, realizând „dubla” şi CNS Cetate Deva intra din nou în avantaj. Bucuria a durat foarte puţin, pentru că Ghighilicea a reuşit din nou egalarea după trei minute, trecându-şi în cont al doilea gol personal. Finalul a fost însă de coşmar pentru alb-albaştri. În penultimul minut al partidei, jucătorul gazdelor, Anagor, a reuşit o execuţie de excepţie, şutând de la 18 metri iar mingea s-a oprit în vinclul porţii lui Raţ. Astfel, devenii au rămas cu un singur succes în acest sezon şi au căzut pe locul 10 al clasamentului.
Şirineasa, la un nou succes „italian”
Lider al seriei a IV-a a rămas şi după această etapă ACS Şirineasa, care a înregistrat a cincea victorie consecutivă. Trupa antrenată de Gabriel Mangalagiu şi Marin Tudorache a reuşit un nou succes „italian”, învingând cu 1-0 pe teren propriu pe ACSO Filiaşi. Singurul gol al partidei a purtat semnătura lui Octavian Vasile, cel care a marcat golurile şi în precedentele victorii cu 1-0, la Sebiş şi la Deva, polivalentul jucător al trupei din Petroşani înscriind în minutul 35.

MILLENIUM GIARMATA 3 (1)
Mikloş – Sporin, Stupu, Buzdugan, Cherecheş – Domşa, Codrea – Stoica (46 Bungău), Pricop (70 Rus), Ghighilicea (88 Copoeru) – Anagor (90 Grunţă). Antrenor: Răzvan Leuca

CNS CETATE DEVA 2 (1)
Raţ – Kelemen (29 Ionică), Mintaş, Coteţ, Doboş – Boldea, Moţ – Lupu (46 Staicu), R. Cristian (cpt.), Şoit (59 Firan) – R. David. Antrenor: Sorin Cornea
Arbitrii: Cristian Vieru (Cisnădie) – Emeric Tocai (Alma – SB), Sergiu Duma (Zalău)
Au marcat: Ghighilicea (44 – penalti, 58), Anagor (89) – R. David (6, 55).