CNS Cetate Deva a rezolvat un egal la Filiaşi

După egalul înregistrat în urmă cu o săptămână, la debutul în returul de campionat (devenii au remizat cu Internaţional Băleşti), vineri, în etapa cu numărul XVIII, echipa CNS Cetate Deva au reuşit un nou egal, 1-1.

Evoluând la Işalniţa, în Dolj, cu ACSO Filiaşi, devenii au terminat meciul la egalitate, scor 1-1, deşi au controlat jocul. Kelemen a fost înlocuit de Doboş după aproape 15 minute de joc, ca urmare a unei întinderi. Gazdele au condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Tudor, la prima lor acţiune ofensivă mai acătării, acesta înscriind cu capul după o centrare a lui Stancu. Egalarea a survenit în minutul 58, când Tătaru a marcat, tot cu o lovitură cu capul, după o centrare a lui Bedea şi, deşi gazdele au jucat aproape jumătate de repriză în inferioritate numerică, după eliminarea lui Badea, devenii nu au reuşit să se impună. În urma acestui rezultat, cele două echipe îşi păstrează poziţiile ocupate în clasament, dar devenii se pot declara nemulţumiţi de rezultatul înregistrat, judecând după ocaziile de gol avute, mult mai numeroase şi mai mari decât ale gazdelor.
“Păcat, mare păcat că nu am reuşit să câştigăm acest joc! Din punctul meu de vedere nu e bun acest egal, se putea evident mai mult. În prima repriză practic gazdele nu au ajuns la poarta noastră, am controlat meciul de la cap la coadă. Din păcate, aceeaşi lipsă de concentrare la finalizare ca şi la partida cu Băleştiul şi-a spus cuvântul, şi acum, şi asta ne-a costat alte două puncte. Am ratat incredibil, iar dacă la pauză scorul era patru sau cinci la zero pentru noi, nu se supăra nimeni, la ce s-a jucat. Culmea e că am luat gol la singura lor centrare în careu, pe o lipsă de marcaj în apărarea noastră. Am revenit în partea a doua, am egalat la o lovitură liberă bine executată de Bedea. Dar vă spun, am ratat ocazii uriaşe, din şase metri, din 10 metri, singur cu portarul. Ei au avut în repriza a doua un jucător eliminat pentru lovire cu pumnul, am jucat şi în superioritate aproape jumătate de oră”, a declarat imediat după meci, evident afectat de rezultat, Sorin Cornea, antrenorul principal al devenilor.
Vestea bună e că de săptămâna viitoare revine la echipă şi Robert Cristian, refăcut după o accidentare care l-a ţinut destulă vreme departe de gazon. De la meciul cu Şirineasa va lipsi însă Lupu, care a încasat la Filiaşi cartonaşul galben ce i-a adus o suspendare de o etapă.
CETATE: Gârlea – Kelemen (min. 20 Doboş), Tătaru, Şoit, Cornea – Boldea, Moţ – Chirlejean, Bedea (min. 80 Bărculeţ), Voineag (min. 46 David) – Lupu (min. 60 Tornai). Antrenor Sorin Cornea.