CNS Cetate Deva a obţinut a doua victorie a sezonului

Gruparea din reşedinţa judeţului a învins ieri, în deplasare, pe CSU Caiova II, scor 1-0, într-o partidă din cadrul etapei a VII-a a Ligii a III-a, seria a IV-a, obţinând totodată al doilea succes din acest sezon. Singura reuşită a meciului i-a aparţinut căpitanului Robert Cristian, în finalul primei reprize.

Căpitanul a decis duelul
Având o serie de patru partide fără victorie în campionat, CNS Cetate Deva a întrerupt „seria neagră”, obţinând ieri un succes important, scor 1-0, pe terenul echipei clasate pe locul 2, CSU Craiova II. Fără a fi un meci spectaculos, duelul s-a decis în urma unei faze create şi finalizate de căpitanul devean, Robert Cristian, în minutul 42. Acesta a încercat o centrare de pe stânga respinsă de un fundaş advers, tot el recuperând mingea dintre alţi doi craioveni, a pătruns în careu şi a şutat plasat, la colţul lung, de la 10 metri.

Apostol, providenţial pe final
În partea secundă, trupa lui Sorin Cornea a mizat mai mult pe cartea contraatacului şi a avut şansa majorării diferenţei de două ori. Mai întâi, Boldea a trimis periculos, puţin pe lângă poarta lui Dică, în minutul 52, iar Robert Cristian a reluat superb, pe spate, de la şapte metri, o centrare de pe stânga a lui Lupu, dar portarul gazdelor a respins în corner. În final, Apostol a fost „înger păzitor” pentru echipă, salvând două ocazii ale gazdelor în decurs de un minut. Astfel, în minutul 83 a respins în corner lovitura liberă de la 21 de metri executată de Dinu iar un minut mai târziu a deviat în corner şutul lui Buzan de la opt metri. Cu acest succes, CNS Cetate Deva a urcat pe locul 9 în clasament şi va întâlni vineri, pe teren propriu, pe ACS Ghiroda.