Claudia Florea, pe podium la memorialul „Maria Cioncan”

2. Claudia Florea 6 iunie - pagina 11Atleta hunedoreancă Claudia Florea, legitimată la cluburile CSM Deva şi CSU Reşiţa, a obţinut locul 3 în proba de 1.500 de metri din cadrul Campionatelor Internaţionale a României „Iolanda Balaş Soter”, desfăşurate pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti. Proba a contat de asemenea în cadrul memorialului „Maria Cioncan”, premierea fiind făcută de Ştefan Beregszaszy, fostul antrenor al regretatei atlete.

Cursă pentru medalii
Claudia Florea a terminat cursa cu timpul de 4 minute, 39 de secunde şi 98 de sutimi, fiind devansată de Mihaela Nunu (CSM Craiova), aceasta câştigând întrecerea cu un timp de 4 minute, 28 de secunde şi 14 sutimi, pe locul 2 clasându-se Lenuţa Petronela Simiuc (CS Ştiinţa), cu un timp de 4 minute, 29 de secunde şi 63 de sutimi. „A fost o cursă pentru poziţie şi medalii, nu pentru timp. Am condus cursa primii 800 de metri, apoi am căzut pe locul 4. În ultimii 200 de metri am forţat şi am recuperat, clasându-mă pe locul 3, pentru că primele două sportive luaseră un avans decisiv. Nici vremea nu a fost ideală, aerul fiind sufocant după ploaia căzută dimineaţa”, a spus atleta de 21 de ani.

Vrea aur la tineret şi îmbunătăţirea timpului
După unele probleme de sănătate, semifondista hunedoreană încearcă încet-încet să revină la forma care a consacrat-o. Claudia a obţinut în ultimele săptămâni rezultate bune, cucerind două medalii de argint la campionatele naţionale universitare şi a ocupat locul 1 la un concurs desfăşurat la Cluj. Principalul ei obiectiv în această vară e câştigarea medaliei de aur naţionale la nivel de tineret în proba de 1.500 de metri, finala campionatului naţional urmând să aibă loc în 16-17 iulie, la Cluj. „În finala de la tineret îmi doresc să mă impun, dar nu acesta e singurul meu obiectiv. Vreau să scot un timp bun, pentru că am staţionat la timpii de acum şi risc să mă plafonez”, a mai spus atleta originară din Ghelari. (Ovidiu Mănăstire)