Cinci prezenţe pe podium şi-o finală ratată

Atleţii de la CNS „Cetate” Deva şi CSS Hunedoara au reuşit cinci clasări în top trei la prima etapă a Campionatului Naţional de sală, rezervată juniorilor III, desfăşurată la finalul săptămânii, la Bucureşti. Bilanţul putea fi mai bun, însă un hunedorean a fost descalificat în finala de la 60 de metri, după ce fusese lider în calificări.
Cea mai bună performanţă a atleţilor juniori III din judeţul Hunedoara la primul concurs al anului a fost reuşită de triplusaltista Cornelia Gal (14 ani), de la CNS „Cetate” Deva. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe, antrenorul campioanei mondiale Florentina Marincu, s-a clasat pe locul doi cu o performanţă de 10.34, metri fiind devansată de Bianca Sianga (15 ani), de la Farul Constanţa, cu 10.92 metri. Pe podium în proba masculină de săritura în lungime s-a clasat şi Gabriel Hriţac, sportiv pregătit tot de Nicolae Alexe. Acesta a ocupat locul trei cu un rezultat de 5.66 metri, fiind devansat de Vlad Bădescu (CSS Câmpina) cu 5.93 metri şi Călin Dumitrache (CSS Câmpina) cu 5.73 metri. Clasări pe locul trei au reuşit şi două sportive antrenate de Cornelia Juratoni, mama cunoscutului boxer Bogdan Juratoni. Cristina Deneş (14 ani) s-a situat pe locul trei în proba feminină de săritura în lungime cu un salt de 5.32 metri, fiind devansată de Diana Ion (CSM Oneşti) cu 5.41 metri şi Andreea Niculae (Olimpia Bucureşti) cu 5.40 metri, iar Ioana Eftenoiu a fost a treia în cursa de 800 de metri, cu timpul de 2:31.04, fiind întrecută de Daniela Vasile (Triumf Bucureşti) cu 2:26.96 şi Diana Pleşa (LPS Cluj Napoca) cu 2:29.65. „Rezultatul de la lungime al Cristinei Deneş putea fi mai bun, însă ea la ultima săritură nu a prins bine pragul şi a aterizat greşit. Ea sare de regulă peste 5.50 metri. Oricum, la anul când va fi de aceeaşi vârstă cu adversarele ei, sper ca ea să devină campioană naţională”, a spus antrenoarea Cornelia Juratoni.
Singura prezenţă pe podium a atleţilor de la CSS Hunedoara a fost reuşită de Giuliea Frătean, care a ocupat locul trei în proba de aruncare a greutăţii de 3 kg, cu o performanţă de 6,99 metri. O prezenţă pe podium ar fi meritat şi Mihai Patrik Popa, însă acesta a fost descalificat în finala cursei de 60 de metri, după ce fusese lider în calificări cu timpul de 7,54 secunde.