Cetate reaprinde speranţa

Handbalistele de la Cetate Deva au pus punct seriei negre de patru eşecuri consecutive şi au reuşit să câştige, scor 21-18 (9-10), meciul cu HCM Roman, disputat sâmbătă, acasă. Fără Cartaş, operată de menisc, formaţia deveană a început timorat, iar moldovencele au fost la conducere pe tot parcursul primei reprize, la pauză, scorul fiind devaforabil Cetăţii, 9-10. HCM Roman s-a menţinut în avantaj pe tabelă şi în primele 11 minute de după pauză (12-14, min. 41). Cetate a profitat apoi de slăbiciunile adversarelor şi a beneficiat de intervenţiile excelente ale portăriţelor Timoşhenko şi Ghilă (care au apărat şi două aruncări de la şapte metri) şi a preluat conducerea, 16-14, în minutul 51. Încrezătoare în forţele proprii, devencele şi-au mărit apoi avantajul la trei goluri, 20-17 (min. 56) şi au câştigat cu 21-18.  Cetate a acumulat astfel 12 puncte şi a urcat pe locul 12, primul care îi dă şansa să dispute meci de baraj, pentru supravieţuirea în Liga Naţională.