Cetate, învinsă clar la Zalău

2-cetate-6-noiembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Gruparea antrenată de slovenul Ivan Cop nu a putut emite pretenţii în deplasarea de la Zalău, pierzând duelul cu trupa lui Gheorghe Tadici, scor 25-32 (11-18). Gazdele au condus ostilităţile de la început până la sfârşit iar alb-albastrele au rămas pe loc retrogradabil.

Nu au putut ţine ritmul impus de gazde
Pe un teren ostil dintotdeauna, gruparea deveană a început timorată meciul cu rivala din Zalău, astfel că gazdele au marcat de patru ori consecutiv în primele şase minute. Primul gol devean a fost înscris în minutul 6, însă nu a fost cel al revenirii. Cel mai aproape de echipa sălăjeană au fost devencele în minutul 10, când tabela arăta 6-3 pentru Zalău, dar gruparea lui Tadici a dictat ritmul în continuare. Diferenţa a crescut, cea mai mare fiind de nouă goluri, 18-9, dar repriza s-a încheiat cu 18-11 în favoarea lui HC Zalău.

Rămân pe loc retrogradabil
Din păcate, nu s-a schimbat nimic din scenariu nici în partea secundă, astfel că Cetate nu a putut decât să încerce să mai reducă din deficit, care s-a menţinut constant la nouă „lungimi” în favoarea gazdelor. Trupa deveană a avut o răbufnire de orgoliu în finalul partidei, profitând de relaxarea gazdelor, şi a înscris de trei ori consecutiv între minutele 54 şi 58, reducând scorul până la 30-24. S-a încheiat 32-25, un eşec normal comparând valoarea loturilor, iar gruparea deveană a rămas pe loc retrogradabil direct, urmând să întâlnească în etapa viitoare, pe teren propriu, echipa HCM Roman.
HC ZALĂU 32 (18)
Inculeţ, Vişan – Bloj – 7 goluri (1×7 metri), Drăguţ – 5 (2×7 metri), Rob – 5 (1×7 metri), Klimek – 4 (1×7 metri), Crap – 3, Panici – 3, Nica – 3, Tamaş – 1, Trif – 1, Ciolan. Antrenor: Gheorghe Tadici
CETATE DEVA 18 (11)
Savko, Popovici – Abed Kader – 8 goluri, Seraficeanu – 7 (2×7 metri), Mărginean – 2 (1×7 metri), Strahan – 2, Chelaru – 2, Ciuplea – 2,  Dobromir – 1, Şelever – 1 , Lazea. Antrenor: Ivan Cop
Arbitrii: Claudiu Murariu – Marius Tăbăcariu (ambii din Piatra Neamţ)