Cetate Deva, debut neconcludent cu Internaţional Băleşti

Campionatul Ligii 3 s-a reluat la finalul săptămânii trecute, cu prima etapă din retur, dar ambele echipe din judeţul nostru, cele care evoluează în seria a IV-a, au terminat meciurile la egalitate.
CNS Cetate Deva a evoluat pe teren propriu, având ca partener de întrecere formaţia Internaţional Băleşti, formaţie aflată pe locul 13 în clasamentul seriei. Devenii au început bine partida şi în minutul 1, Bedea a reluat din şase metri peste poartă o centrare venită de pe stânga. După un minut faza s-a repetat, a centrat Cornea şi David a trimis peste poartă, apoi Voineag a încercat un şut din afara careului, însă portarul Jianu a reţinut în doi timpi din faţa lui Lupu.
Echipa deveană şi-a continuat şirul atacurilor la poarta celor din Băleşti, dar fără să reuşească deschiderea scorului: Tătaru nu reuşeşte lovitura de cap din trei metri (min. 9), iar în min. 10, după o lovitură liberă de la 35 de metri a lui Voineag, acelaşi Tătaru trimite slab cu capul pe lângă poartă. Cea mai mare şansă de gol vine în min. 19, când tot Voineag execută o altă lovitură liberă în marginea careului mare, David reia din cădere cu capul, mingea loveşte bara din stânga lui Jianu, se plimbă pe linia porţii, revine în teren şi Boldea nu reuşeşte să îl învingă pe portarul gorjean din apropiere.
Devenii au irosit apoi cu nonşalanţă ocazii rarisime, inclusiv din careul mic advers, au trimis mingea în bară (min. 44), însă scorul a rămas 0-0 ca şi la începutul partidei, spre exasperarea băncii tehnice a gazdelor şi a spectatorilor atraşi la meci de vremea bună şi de dorul de fotbal după lunga pauză de iarnă. Oaspeţii au avut două ocazii, la care intervenţia poartarului devean Gârlea a fost inspirată.
În repriza secundă a continuat în nota de dominare clară a gazdelor, însă echipa din Băleşti a gândit o strategie cu multe „accidentări“, care au întrerupt de foarte multe ori ritmul atacurilor echipei devene. CNS Cetate Deva a avut alte şanse de gol: lovitură liberă Bedea de la 30 de metri, dar Jianu prinde (min. 51), centrare periculoasă Cornea în faţa porţii, nu apare nimeni la finalizare (min. 53), cursă superbă începută din terenul propriu a lui Bedea, trece de trei adversari, ajunge în careul advers, dar nu mai are suflu pentru a trimite în poartă (min. 59), David nu reuşeşte să preia o minge bună în careu (69), Moţ ezită la centrarea lui Şoit (min. 76), pentru ca în acelaşi minut 76 să înregistrăm şi cea mai mare ocazie a reprizei, când Bărculeţ reia singur din patru metri pe lângă poartă centrarea lui Tornai.
Arbitrul nu a acordat gazdelor un penalti în min. 80 la o ciocnire în careu a lui Bărculeţ cu Bălaşa, apoi acelaşi Bărculeţ şutează slab din poziţie bună în careu, permiţându-i portarului advers să reţină balonul (min. 89), iar în prelungiri David ratează din opt metri, iar Bedea a şutat în coechipierul său David, la ultima fază de joc. Scor final 0-0.
CETATE: Gârlea – Tornai, Şoit, Tătaru, Cornea (60 Doboş) – Boldea, Moţ – Lupu, Bedea, Voineag (62 Bărculeţ) – David. Antrenor: Sorin Cornea.