Cei mai rapizi la „Rally Sprint”

Pilotul licenţiat Mihai Ciurea, din Haţeg, care a concurat pe un Mitshubishi Evo a fost cel mai rapid dintre participanţii la competiţia de Rally sprint-ul „Cupa oraşului Haţeg 2014”, desfăşurată la finalul săptămânii, la Haţeg. Mai experimentat, şi având o maşină puternică şi o licenţă de pilot, Ciurea a încheiat cursa cu timpul de  1:42.441, fiind cu aproape patru secunde mai rapid decât cel mai bine clasat dintre piloţii amatori. Pe podiumul celor mai rapizi piloţi nelicenţiaţi s-au situat următorii: Marius Nopcea (Honda Civic, din Silvaşu de Sus) – 1:46.154, Radu Pompei (VW Golf, din Haţeg) – 1:48.720 şi Adrian Măduţă (Peugeot 306, din Brad) – 1:49.517. Competiţia a fost organizată cu ocazia zilelor oraşului Haţeg de Clubul Sportiv Auto-Karting Hunedoara, cu sprijinul Primăriei Haţeg, în incinta fostei fabrici de bere „Haţegana”. Un concurs similar a avut loc în primăvară, când s-a impus acelaşi pilot Mihai Ciurea, din Haţeg.