Cea mai bună „săritoare” din Balcani

11 x 1 florentina marincu 2014Ciprian Marinuţ

Atleta Florentina Marincu, legitimată la CNS „Cetate” Deva, este cea mai performantă senioară din Balcani în proba de săritura în lungime, deşi are numai 18 ani. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe a cucerit medalia de aur la Campionatele Balcanice indoor (în sală), desfăşurate sâmbătă, la Istanbul, cu o performanţă de 6,44 metri. Cel mai important examen pentru atleta din Şoimuş în această primăvară va fi participarea la Campionatele Europene de seniori de la Praga, Cehia (6-8 martie).

Aur naţional confirmat pe plan internaţional
Cu patru medalii de aur (două la senioare şi două la junioare) cucerite la Campionatele Naţionale în probele de 60 de metri şi săritură în lungime, Florentina Marincu s-a impus detaşat şi în proba de lungime de la Campionatele Balcanice. Având sărituri constante peste 6,30 metri, Florentina s-a încununat campioană a Balcanilor cu o performanţă de 6, 44 metri. Următoarele clasate pe podium, reprezentantele Turciei (cu 6,05 metri) şi Greciei (cu 6.04 metri) au fost la mare distanţă de sportiva de la CNS „Cetate” Deva. Antrenorul Nicolae Alexe consideră că medalia cucerită de Florentina la senioare este una importantă şi de moral, chiar dacă săritura de 6,44 metri este un pic sub pretenţiile sale. „A fost un concurs greu şi obositor, prin prisma faptului că am plecat vineri din România, s-a concurat sâmbătă, iar duminică, la ora 5.00 dimineaţa, am avut avion pentru a reveni acasă. Concursul în sine a fost bun pentru Florentina, care a avut toate încercările reuşite şi a sărit peste 6,30 metri la fiecare încercare. E important pentru Florentina să aibă o medalie de aur la senioare, în perspectiva viitoarelor competiţii. Cred că performanţa maximă a fost un pic mai slabă decât acasă, la Bucureşti, întrucât pista de la Istanbul nu a fost una pe placul Florentinei, fiind de beton şi puţin elastică. Acum, vom rămâne în Bucureşti la pregătire, iar săptămâna viitoare, Florentina va concura la Campionatul Naţional de junioare I. Concursul major pentru noi va fi la începutul lunii martie, când Florentina urmează să concureze la Campionatele Europene de seniori de la Praga, Cehia (6-8 martie)”, a spus Nicolae Alexe.

România, în top la general
Atleţii români au cucerit sâmbătă, la Campionatele balcanice indoor disputate în Sala Asli Ciakir din Istanbul, şase medalii de aur, patru de argint şi una de bronz. Campionii balcanici pe anul 2015 au devenit Adelina Pastor (400 m, 53“22/100), Mihaela Nunu (800 m, 2’04“93/100), Florina Pierdevară (1.500 m, 4’16“01/100), Florentina Marincu (lungime, 6,44 m), ştafeta 4×400 m feminin (Pastor, Moroşanu, Nunu, Pierdevară, 3’44“15/100) şi Andrei Ştefana (3.000 m, 8’16“09/100). Deşi ţara noastră a participat cu doar 23 de atleţi (de anul acesta, delegaţiile puteau cuprinde şi câte doi sportivi de probă), în urma unei strategii speciale pentru o cât mai bună prezenţă la Campionatele europene indoor de la Praga (6-8 martie), în clasamentele generale, România a ocupat locul secund, atât la feminin, 78 puncte, după Turcia (în echipă completă) – 90 puncte şi înaintea Greciei – 54 puncte, cât şi la masculin, cu 54 puncte. Primul loc a fost ocupat de Turcia, cu 77 puncte, iar pe poziţia a treia s-a situat Bulgaria, cu 51 puncte. Cele patru medalii de argint au fost câştigate de Claudia Bobocea (3.000 m, 9’03“42/100), Cătălin Câmpeanu (60 m, 6“69/100) şi Radu Ciobanu (60 m garduri, 8“00/100) şi triplusaltista Elena Panţuroiu (13,56 m), iar bronzul a revenit sprinterei Andreea Ogrăzeanu (60 m, 7“47/100).