FlashSport

Campionii la „maraton în apă”

Înotătorii de la CSS Hunedoara au format cea mai bună echipă din ţară la Campionatul Naţional de Poliatlon, rezervat copiilor de 11-13 ani, şi au obţinut titlul de campioni naţionali. Hunedorenii au cucerit nouă medalii şi au avut multe alte clasări pe locuri fruntaşe, iar CSS Hunedoara a fost lider naţional între cele 45 de cluburi participante, performanţă în premieră pentru clubul de pe Cerna.

Competiţie dură
Sportivii antrenaţi de Anca Băjan şi Dan Ardelean au fost „stăpânii apelor” la cea mai „dură” competiţie a înotătorilor de 11-13 ani, desfăşurată la finalul săptămânii la Piteşti. Hunedorenii au cucerit două medalii de aur, una de argint şi şase de bronz şi au avut în palmares multe alte clasări pe locuri fruntaşe. Clubul CSS Hunedoara a agonisit astfel 33 de puncte (17 la feminin şi 16 la masculin) şi a fost lider în clasamentul general, fiind urmat de SCM Piteşti (29 puncte) şi SCM Bacău (28 de puncte). „Este un rezultat de excepţie, obţinut pentru prima dată în istoria clubului nostru. Toţi cei 24 de sportivi cu care ne-am prezentat la startul competiţiei merită felicitări pentru efortul depus. Sperăm ca performanţele lor să devină şi mai valoroase în viitor”, a spus antrenoarea Anca Băjan. Întrecerea a fost un fel de maraton în apă, întrucât sportivii au fost obligaţi să participe la toate probele de concurs, 50, 100 şi 200 metri, la cele cinci procedee (liber, spate, bras, fluture şi mixt). „A fost o competiţie de anduranţă, destul de dură pentru copiii de 11-13 ani. Pe de altă parte, a fost frumos şi motivant, întrucât a contat efortul depus, dăruirea şi spiritul de echipă. Noi am punctat mult în clasamentul pe echipe prin faptul că s-au reuşit clasări bune în majoritatea probelor şi am avut o singură dată punctaj negativ”, a afirmat antrenorul Dan Ardelean. Conform regulamentului de Poliatlon, s-a acordat punctaj pozitiv pentru primii 80 la sută dintre concurenţi, în funcţie de locul ocupat, şi penalizări pentru cei 20 la sută care au sosit pe ultimele locuri.

Excelenţi la ştafete, buni la individual
Şapte dintre cele nouă medalii au fost obţinute în probele de ştafetă şi doar două la individual. Cele mai bune performanţe au fost obţinute de fetele din ştafeta principală de 11 ani, care au triumfat în cursele de 4×50 metri mixt şi 4x 50 metri liber. Echipa secundă a ştafetei de 11 ani a obţinut o medalie de bronz în cursa de 4×50 metri mixt, astfel că CSS Hunedoara a fost lideră în ierarhia pe echipe la fete de 11 ani. Singura medalie de argint a CSS Hunedoara a fost obţinută de Arnold Marton (11 ani)  la individual, în cursa de 50 de metri bras. Ultimele cinci medalii de bronz au fost cucerite de următorii: Viviana Ilucă (12 ani) la individual în cursa de 100 de metri spate; ştafeta de băieţi 11 ani în cursele de 4×50 metri şi 4×50 metri mixt; ştafeta de băieţi 12 ani în cursele de 4×50 metri liber şi 4×50 metri mixt.
Lotul CSS Hunedoara a fost format din 24 de sportivi, după cum urmează: ştafeta I de fete 11 ani: Lăcrămioara Pitariu, Alina Perju, Raluca Mera, Ioana Hăulică; ştafeta II de fete 11 ani: Iulia Aconstantinesei, Cristina Hărănguş, Alessia Rădos, Andra Kăluşer; ştafeta de băieţi 11 ani: Arnold Marton, Victor Iacob, Darius Neag, Cristian Sîncrăian; ştafeta de băieţi 12 ani: Norbert Maer, Andrei Păduraru, Paul Scurtu şi Paul Bădărău; Viviana Ilucă – toţi medaliaţi; Andrada Sfetcu, Kincso Nagy, Andora Cârjă, Ana Golăşilă, Mihai Lazăr, Daniel Nan şi Paul Szeica – cu clasări pe locuri fruntaşe.