Campionatul European de futsal, ediţia 2018. Tricolorii au părăsit competiţia

Nicolae Gavrea

Naţionala de fotbal în sală a României a părăsit competiţia europeană, după ce a înregistrat şi cea de a doua înfrângere la această ediţie.

După 1-4 cu Portugalia, jucătorii noştri, pregătiţi de Robert Lupu, au fost învinşi şi de către formaţia din Ucraina cu 3-2 , după o primă repriză pe care fotbaliştii din România au dominat-o şi pe care au încheiat-o în avantaj 2-1. Repriza secundă a fost însă mai animată, cu multe ratări ale jucătorilor români şi cu o răsturnare de scor finală, ucrainienii fiind autorii unui gol înscris în poarta noastră cu câteva secunde înainte de finalul partidei.
Ucraina – România 3-2. Au marcat: Korolyshyn (min.20), Pediash (min.2) şi Shoturma (min.40) respectiv Savio Valadares (min.5) şi Ignat (min.11). Alte rezultate înregistrate la turneul final până sâmbătă seara: Franţa – Azerbaijan 3-5, Kazakhstan – Rusia 1-1, Italia- Slovenia 1-2. Duminică au fost programate ultimele partide din faza I a competiţei, Ukraina-Portugalia şi Spania – Azerbaijan, în urma acestora urmând să fie cunoscute formaţiile calificate în optimile de finală ale turneului european.