Calificare cu nãbãdãi

Dava Deva (locul 3 în Liga a II-a) a obţinut biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României la futsal, după ce a dispus cu 8-6 de formaţia fostului fotbalist stelist Ionuţ Pîrvu, Inter Teliu Braşov, ultima clasată din Liga I. Trupei antrenate de Karoly Gaşpari i-a trecut glonţul pe la ureche în ultimul minut, când adversarii puteau egala din lovitură de penalitate.

Un minut cât un meci
Futsalul şi-a confirmat renumele de sport prieten cu adrenalina prin dramatismul ultimelor secunde ale partidei din optimile Cupei României, desfăşurate sâmbătă în Sala Sporturilor din Deva. Cu 23 de secunde înainte de final, căpitanul echipei Inter Teliu Braşov, Ionuţ Pîrvu, a marcat al cincilea său gol şi a redus din diferenţă, scor 7-6, relansând partida. Când mai erau doar opt secunde, arbitrii au indicat lovitură de penalitate de la 10 metri pentru Inter, întrucât Alex Stoica a comis al şaselea fault în contul Davei, şi braşovenii au avut şansa egalării şi a trimiterii meciului în prelungiri. Contrar aşteptărilor, tânărul portar devean Andrei Bozan a parat şutul experimentatului Pîrvu şi l-a lansat rapid pe contraatac pe Stoica, iar acesta a stabilit scorul final la 8-6, cu un şut în poarta goală de la mijlocul terenului.

Meritau victoria
Până la dramaticele momente din ultimul minut, tânăra echipă deveană antrenată de Karoly Gaşpari a condus în permanenţă. Cu un futsal curat, rapid, tehnic şi exploziv uneori, croit pe „stilul” fostei campioane FC CIP Deva, Dava a avut 2-0 şi 3-1 în prima repriză. „Vulpoiul” Pîrvu, căpitanul oaspeţilor, a redus însă din diferenţă de fiecare dată pe contraatac şi la pauză a fost doar 3-2. Dava a avut un start perfect de repriză secundă şi s-a distanţat la 6-2. Devenii au marcat de trei ori consecutiv prin Macingo (21 şi 22) şi L. Popescu (22), la capătul unor acţiuni care au stârnit aplauze în tribune. Pîrvu a reuşit încă o dublă în minutele 24 şi 26, iar Tomiş a dus scorul la 7-4. Braşovenii s-au apropiat la un singur gol prin reuşitele lui Şimon (33) şi Pîrvu (40), care au dus scorul la 7-6, însă Dava a avut nervii mai tari în ultimele secunde şi a câştigat cu 8-6. „Ne dorim să aducem la Deva o echipă mai puternică în sferturile de finală”, a spus Edy Kovacs, cel care a fost iniţiatorul reluării activităţii la Dava Deva.

Cine este Ionuţ Pîrvu
Căpitanul echipei Inter Teliu Braşov, Ionuţ Pîrvu (41 de ani), este la primul sezon în Liga I de futsal, însă are o carte de vizită impresionantă în fotbalul mare. Fundaş stânga, Pîrvu a jucat 256 de meciuri în Liga I şi a marcat 37 de goluri, perioada sa de glorie fiind la Steaua, între 1993-1998, când a şi cucerit patru titluri de campion şi o Cupă a României. Pîrvu a jucat cu Steaua 18 meciuri în Liga Campionilor, marcând două goluri şi cinci în Cupa Cupelor. Pe finalul carierei, a evoluat în Grecia (18 meciuri şi un gol), Ucraina (80 de meciuri–cinci goluri) şi în Liga I, ultimul sezon fiind în 2005-2006 la FC Braşov. La Steaua, i-a avut colegi pe Lăcătuş, Doboş, Adrian Ilie şi Filipescu. În ultimii ani, a evoluat chiar şi în Liga a IV-a, iar din 2010 a îmbrăţişat futsalul.

Dava Deva–Inter Teliu Braşov 8-6 (3-2)
Au marcat: Mateescu (4, 17), L. Popescu (8, 22), Macingo (21, 22), Tomiş (27), Stoica (40) / Pîrvu (9, 18, 24, 26, 40), Şimon (33).
Dava Deva: Bozan–Mateescu (cpt), L. Popescu, I. Buta, Macingo–Giura, Stoica, Tomiş, Mihtaseb. Antrenor-Karoly Gaşpari.
Inter Braşov: Obancea–Pîrvu (cpt), Ivanciuc, Olaru, Dovleag, Şimon, Matei.