Calificare confortabilă înaintea testului cu campioana

Handbalistele de la CNS „Cetate” Deva au pregătit excelent meciul de duminică, din deplasare, cu campioana HCM Baia Mare, câştigând confortabil, scor 36-23 (15-11), întâlnirea cu ultima clasată în Liga Naţională, Mureşul Târgu Mureş, disputată  în optimile Cupei României.   11 x 2 cetate antrenori noi
Trupa antrenată de Ioan Ani Senocico şi Cosmin Hendrea a repetat jocul bun din meciul cu Corona Braşov şi în Cupa României, învingând cu 36-23 (15-11) pe Mureşul Târgu Mureş în optimile de finală ale competiţiei. Fără să forţeze, Cetate a avut patru goluri avans la pauză (scor 15-11), pentru ca în repriza secundă să mărească ritmul şi eficacitatea şi să câştige la 13 goluri diferenţă. Scorul realizat de Cetate a fost cel mai concludent dintre cele reuşite de echipele calificate mai departe după etapa optimilor de finală.
Sferturile de finală se vor desfăşura în 25 martie, în unică manşă pe terenurile echipelor care vor fi desemnate gazde  prin tragere la sorţi. Câştigătoarele meciurilor din sferturile de finală se vor califica în „Final four” (ultimele patru), fază care va cuprinde semifinalele şi finala şi se va disputa în 25-26 aprilie. (C. Marinuţ)