Caiac-canoe: Devenii, medaliaţi la Arad

Nicolae Gavrea

La sfârşitul săptămânii trecute, sportivii de la secţiile de caiac-canoe din judeţele aflate în vestul ţării au avut posibilitatea să îşi verifice nivelul de pregătire (înainte de Campionatele naţionale programate pe finalul acestei luni la Bascov-Piteşti), la un concurs util desfăşurat la Arad.

Concursul s-a desfăşurat pe Râul Mureş, în condiţii excelente de competiţie pentru reprezentanţii celor opt cluburi participante, iar rezultatele obţinute de către sportivii deveni confirmă faptul că ei sunt pe val şi au şanse la locuri fruntaşe şi la medalii în naţionalele de la Piteşti. Elevii pregătiţi de prof. Alexandru Mureşan au urcat pe podiumul competiţiei de la Arad la mai multe probe, iar la finalul întrecerilor CNS Cetate Deva a ocupat locul III la nivelul echipelor şi a cucerit un frumos trofeu oferit de organizatori.
Răzvan Săiceanu (CNS Cetate Deva) a câştigat proba de K 1 juniori III 500 m, el fiind urmat în clasamentul probei de colegul său Alexandru Miheţ, iar în proba de K 2 juniori III 500 m, echipajul alcătuit din cei doi sportivi deveni a câştigat detaşat. În probele scurte de la juniori II, devenii au fost printre evidenţiaţi. Raul Brânduşa a ocupat locul III la K 1 băieţi 500 m, iar echipajul devean alcătuit din Raul Brânduşa şi Răzvan Săiceanu a ocupat locul al treilea în proba de K 2 băieţi 500 m. La juniori I, echipajul de la CNS Cetate Deva alcătuit din Cristian Vuivan şi Raul Brânduşa a câştigat detaşat locul I în proba de K 2 500 m, iar la individual K 1 juniori I 500 m, deveanul Cristian Vuivan a sosit pe locul II, în condiţiile în care Vuivan a evoluat o bună parte din probă cu palonierul rupt.
Organizatorii au fost de acord să asigure şi desfăşurarea unei probe în afara celor din program, pentru o verificare necesară a pregătirii sportivilor pentru naţionalele de la finalul lunii. Astfel, în proba de K 1 tineret 500 m Cristian Vuivan a ocupat locul al doilea, antrenorul Alexandru Mureşan declarand că este foarte mulţumit de modul în care s-au comportat elevii săi la acest concurs.