Buni în amicale, dar „finiseazã” în cantonament

Noua FC Hunedoara a încheiat cu o victorie şi o remiză, cele două meciuri test, disputate la finalul săptămânii şi are un bilanţ de patru victorii şi două egaluri în amicalele verii. Trupa antrenată de Marius Opric a plecat, ieri, în cantonament la Moneasa (judeţul Arad), unde va sta şapte zile şi va mai disputa două amicale, ambele cu ACS Poli Timişoara.

Victorie cu Europa, egal cu CSO Cugir

Negru-albaştrii au suferit din cauza gazonului prost în prima repriză a amicalului cu nou promovata în eşalonul trei, Europa Alba Iulia, disputat vineri, pe terenul II din „Complexul Michael Klein”, dar la final, s-au impus cu 3-0. „Seceta” din prima repriză, încheiată cu scorul de 0-0, a fost „rezolvată cu o ploaie de trei goluri”, după pauză. E drept că prima reuşită a fost practic un autogol, după un şut al lui Făgărăşanu, însă până la urmă, FC Hunedoara s-a impus clar cu 3-0. Antrenorul Marius Opric a folosit câte o echipă diferită în ambele reprize, în prima fiind în teren o parte dintre jucătorii care au învins UTA, iar în a doua, jucând unii fotbalişti aflaţi în probe.
Seria amicalelor a continuat cu întâlnirea de sâmbătă cu FC Cugir, echipă din Liga a IV-a a judeţului Alba, încheiată cu scorul de 2-2. „A fost 2-0 la pauză pentru noi, iar dacă scorul era 10-0, nu ar fi mirat pe nimeni. Însă, în repriza secundă, noi am ratat, iar adversarii au replicat pe contraatac şi au egalat”, a explicat Marius Opric. În precedentele patru partide amicale, FC Hunedoara a obţinut următoarele rezultate: 0-0, acasă, şi 6-1, în deplasare, cu CS Ineu, 1-0 la FC Caransebeş şi 3-2, în deplasare, cu UTA Arad.

Cantonament la Moneasa

Profitând de amânarea startului campionatului în ligile doi şi trei cu două săptămâni, FC Hunedoara a plecat, ieri, în jurul orei 13.30, pentru şapte zile, într-un stagiu de pregătire centralizată în Staţiunea Moneasa, din judeţul Arad. La programul de antrenamente din cantonament, va participa şi fostul căpitan al Mureşului Deva, fundaşul central Daniel Ambruş, noua achiziţie a grupării „negru-albastre”. „Echipa va efectua câte două antrenamente pe zi, unul fizic şi altul cu mingea. Am mai fost la Moneasa şi cred că e un loc perfect de pregătire în această perioadă cu vreme caniculară, deoarece în pădure atmosfera e respirabilă şi se poate alerga”, a afirmat antrenorul Marius Opric. Pe perioada cantonamentului, FC Hunedoara are programate alte două meciuri test, ambele cu noua ACS Poli Timişoara. Primul se va disputa miercuri, 1 august, iar al doilea  va avea loc sâmbătă, 4 august. (C. Marinuţ)