Boxerii români, 6 medalii la Europenele de juniori

România a cucerit şase medalii, dintre care una de aur, două de argint şi trei de bronz, la Campionatul European de box pentru juniori de la Tbilisi, din Georgia.
Aurul a fost obţinut de Amalia Niţă la categoria 60 kg, care în finală a învins-o la puncte, cu 5-0, pe poloneza Karolina Kuhn. Medaliile de argint au fost câştigate de Angelo Teodosescu (cat. 80 kg) şi Andra Sebe (cat. 60 kg), care au pierdut în ul­timul act în faţa unor pugilişti din Rusia. Cele trei medalii de bronz au fost aduse de Daniel Gîrleanu (sportiv liegitimat la CS Hu­nedoara) la cat. 54 kg, Ana Maria Romanţov la cat. 52 kg şi Alexandra Ber­cea la cat. +80 kg.
România a fost reprezentată de 23 de boxeri la competiţia de la Tbilisi.