BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI
S-a pus cu cine nu trebuie! Un șef cu epoleți a fost luat tare rău la rost de o domnișorică pusă pe îndreptat lucrurile într-un serviciu cu care este obligată să conlucreze. Cârcotașii spun că domnișorica, extrem de bine pregătită profesional, dar și foarte determinată ca lucrurile să fie făcute cu precizie chirurgicală, i-a cerut șefului să dispună ca lucrătorii lui să mai și muncească. Conița a tot așteptat ca șeful (care i se subordonează) să se conformeze, mai ales că era obligat de statut și lege, l-a tot avertizat că oamenii lui taie frunze la câini cât e tura de lungă, dar n-a primit răspunsul scontat. Zvonarii spun că într-un din zile, conița a luat cărțulia cu legea și în baza ei s-a pus pe sancționat. Șeful a luat o tolbă plină de sancțiuni pe motiv de delăsare iar conița i-a transmis că e doar începutul. Fie își justifică leafa, atât el cât și băieții din subordinea sa, fie se cere la altă structură care să n-aibă de a face cu ea.
Se cam joacă cu focul și s-ar putea arde rău de ton. Gurile rele spun că un individ cu probleme la mansardă a împrăștiat prin regiunea cu lămpașe, după ce un băiat corupt a fost săltat, că urmează ca și aliații lui să fie aruncați la beci. Printre ei s-ar afla și niște acuzatori, oameni cu școală și chiar cunoscuți ca nepătați. Sceleratul, susțin cârcotașii, se bazează pe faptul că are o țidulă prin care poate demonstra că nu are toate țiglele pe casă și în acest fel scapă basma curată. Doar că și-a făcut calculul cam greșit, dacă este să ne luăm după zvonari, pentru că tot așa s-a bazat și când a constrâns niște amărășteni să-i umple conturile, dar s-a ales cu cătușe.