BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI
S-a bazat pe sprijinul asigurat de partid și a fost salvat! Acest lucru se întreabă tot mai mulţi oameni din sudul județului, după ce un şef de urbe a scăpat de un dosar penal pentru afaceri necurate. Individul a fost chemat la anchetă, însă a ajuns martor din suspect. Cârcotaşii spun că politicianul a fost pus să dea explicaţii cu privire la afacerile suspecte derulate de subordonații lui pe parcursul mai multor ani, afaceri care i-au băgat și lui în buzunare verzișori. Gurile rele spun că omul a ciripit cum mergea schema, cum își primea procentul și cum i-a lăsat pe subordonați să fenteze legea și cetățeanul, dar a folosit și o expresie care l-a trecut din rândul suspecților în cel al martorilor. În fața organului, individul a explicat că din cota lui de șpagă dona o parte la organizația de partid, așa că imediat lucrurile s-au schimbat în bine. I s-a propus să-i înfunde pe principalii vinovați iar el să fie iertat pentru aportul adus în descoperirea corupților.
Mai mulți micuți din regiunea cu lămpaşe au avut surpriza neplăcută să primească nişte pachete cu ajutoare din partea unei fundații care funcționează sub tutela unei formațiuni politice. Cârcotașii spun că membrii formațiunii s-au dus ca voluntari prin cartierele sărace dintr-o urbe din vestul regiunii cu lămpașe, au împărțit pachete și au cerut la schimb susținere. Cum nu e campanie electorală, gestul lor poate fi trecut cu vederea, chiar și lungile pledoarii pentru familie, naționalism ori alte idei contrare lumilor civilizate. Ce nu se poate tolera, spun zvonarii, este faptul că bunurile, cadourile date amărâților, erau alcătuite din produse expirate luate fie de la ghena de gunoi ori importate ca deșeuri periculoase.