BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI
Vorbesc gurile rele că un personaj din zonă se chinuie nevoie mare să ajungă într-o formațiune politică, alta decât cea în care se află acum. Omul face tot ce poate, se duce pe la toți cunoscuții din acel partid, doar, doar vor pune și ei o vorbă bună la șefii de acolo. Până acum, spun zvonerii, respectivul a avut doar eșecuri, nu l-a prea băgat nimeni în seamă, lucru care l-a mâhnit tare de tot. Ultima lui speranță este un important membru de partid, care îl poate introduce foarte simplu în acea formațiune politică.
Spun cârcotașii pe la colțuri că doi amici s-au certat rău de tot după ce unul dintre ei este abonat la fondurile de la stat, în timp ce celălalt nu prinde lucrări din banul public mai deloc. Gurile rele șușotesc prin târg că amicii noștri au avut o ceartă, din cauza celui mai recent proiect al celui căreia îi merge bine cu bani publici. Omul nici măcar nu i-a dat, acolo, o bucățică din lucrare amicului său, aflat la ananghie. Iar de aici un adevărat scandal care se lasă, spun zvonerii, și cu ceva dezvăluiri cum se dau fondurile respective și, mai ales, cui.