BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI
Vorbesc gurile rele prin târg că un fost edil din zonă s-a apucat să pună pe cineva să o urmărească o femeie care este pusă pe dezvăluiri despre ce se întâmplă în comuna respectivă. Zvonerii au aflat că omul nostru s-a enervat foarte tare că și-a permis femeia să vorbească și să spună ce se petrece prin acel loc, și a pus pe cineva să o urmărească. Cu cine se întâlnește, cât stă pe unde merge, cu cine vorbește. Femeia e pur și simplu hărțuită, povestesc cârcotașii pe la colțuri.
Spun zvonerii că un șefuleț din zonă a strâns ceva bani, că acum și-a luat bilet de avion pentru orașul iubirii. Omul nostru, șușotesc gurile rele vrea să-ți ducă și iubita acolo, dar și pe fiul acesteia. Nevasta, însă, spun cârcotașii, rămâne acasă, că cineva trebuie să mai și muncească. Respectivul s-a bucurat că a făcut un comision baban și că poate petrece cîteva zile frumoase în Paris. Cu iubita. Nu-l mai interesează nici serviciu, nici politica, omul e îndrăgostit lulea.