BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI
„Liderul” care turna pe la doi ș-un sfert, pe la toți tablagiii care-i puteau garanta libertatea, are iarăși mari probleme. Nu cu firmele cu care a făcut evaziune fiscală și pentru care a fost condamnat, că nu mai are voie să le dețină, după cum scrie în condamnare. De această dată, spun bârfitorii, suveranistul de carton s-a luat de un dascăl și l-a împroșcat cu noroi. Și-a dat drumul la gură fără să gândească. Bârfitorii spun că, pentru episodul de făcut spume, așa se manifestă când are câte o bazaconie de spus, dascălul i-a cerut socoteală și-l obligă la plată.
Cine se pregătește? Asta-i întrebarea pe buzele tuturor după ce s-a tot zvonit în ultima vreme că un edil nu mai vrea la cârma urbei. Așadar, dacă ne luăm după zvonari, la alegerile de peste un an și jumătate, omul va face pasul înapoi. Ar fi prestat în tinerețe ceva ani în condiții grele, așa că are vechimea necesară pentru retragere. Problema este că nu și-a pregătit niciun urmaș și urbea ar putea ajunge pe mâinile unor candidați aflați în război pe viață și pe moarte cu edilul. Prin urmare, ca liniștea să fie deplină în următorul mandat, iar fostul șef să se poată bucura de odihnă, în locul său ar putea fi pe liste chiar consoarta.

