Banii aduc victoria

Dava Deva a prins putere după reglarea conturilor cu conducerea clubului şi a pus punct seriei negre de trei eşecuri consecutive. Trupa pregătită de Karoly Gaşpari s-a impus cu 3-2 în meciul de acasă cu ocupanta locului trei, FC Progresul Focşani, rezultat ce constituie surpriza rundei a VIII-a din Liga I de futsal. Oaspeţii au început tare şi au condus cu 2-0, însă Macingo şi căpitanul Mateescu au reuşit să aducă egalarea înainte de pauză, 2-2. Devenii au forţat în repriza secundă şi au reuşit golul unei victorii surprinzătoare, prin Mateescu, demonstrând că locul codaş din clasament este unul mincinos. Renaşterea celor de la Dava a fost ajutată de achitarea restanţelor financiare, faţă de jucători şi antrenori. „Am pus presiune pe conducere, pentru că le-am spus că dacă nu vom primi salariile, nu vom intra pe teren”, a declarat antrenorul Karoly Gaşpari. Dava va evolua runda viitoare pe terenul celor de la ACS Odorheiu Secuiesc.