AUTOMOBILISM. Nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor

Trofeul „Mangalia”, prima etapă din Campionatul Național de Super Rally Powered By Superbet, care s-a desfășurat la Mangalia în perioada 12 – 13 mai 2023, a fost câștigată de francezul Jerome France, campionul ultimelor două ediții.
Podiumul la Open a fost completat de Bogdan Duma și Costel Cășuneanu. Competiția a fost organizată de Aso­ciația Club Sportiv AMC Racing – AMC Curse, coorganizator ACS Auto­speed Mangalia și a adus la start 19 con­cu­renți. Clasa GT a fost câștigată de Emil Ghinea (Renault Clio V6), Alex Schiopesc (Audi R8), Tarla Sergiu (BMW E36) , iar la Clasa 2 câștigător a fost Adrian Teslovan (Ford Fiesta R5), urmat de Vali Porcișteanu (Mitsubishi Lancer EVO 9) și de Claudiu Motoc (Peugeot 208 R2). Pilotul hunedorean Mihai Leu (foto) a evoluat pe o nouă mașină care însă nu s-a ridicat la nivelul solicitat de aceste întreceri. Campionul nostru pro­mite o evoluție mai bună la com­pe­tiția care se va des­fășura în luna iunie la Deva.