Autobergamo, privată de victorie în al doilea derbi consecutiv

Campioana României la futsal a remizat pentru a doua oară în decurs de cinci zile, terminând la egalitate, scor 2-2, pe terenul Informaticii Timişoara. Devenii au condus cu 2-0, dar au fost din nou trădaţi de final, fiind egalaţi cu un minut înaintea expirării timpului regulamentar.

Debutul a fost perfect
Frustrarea ratării victoriei în duelul cu Futsal Klub Odorheiu Secuiesc s-a transformat în îndârjire pentru alb-vişinii, în faţa marii rivale Informatica Timişoara. Mai ales că Autobergamo avea de luat şi o revanşă după eşecul din Supercupa României de acum două luni. Trupa lui Marcos Angulo a început bine şi a deschis scorul în minutul 9, după o fază fixă. Pînzaru a executat un corner, Csoma a reluat de la colţul scurt în bara transversală, acelaşi jucător urmărind faza şi a introdus mingea cu capul în plasă. Devenii au rămas la cârma jocului şi în minutul 13 au punctat pentru a doua oară. Florin Matei i-a pasat lui Pînzaru şi acesta a şutat de la marginea careului, învingându-l pe fostul său coleg, Vlad Iancu.

Timişoara, ţinută în joc de un penalti controversat
Cum era normal, Informatica a ieşit la joc şi a avut o ocazie mare, dar Rakic a trimis în bară după o minge recuperată în faţa lui Florin Matei. Alb-violeţii au avut o şansă şi mai bună în minutul 19, când Autobergamo a comis a şasea greşeală de echipă, fiind penalizată cu lovitură liberă directă de la 10 metri. Simic a şutat însă în bara laterală, amânând prima reuşită a gazdelor. Care a venit însă un minut mai târziu, după intervenţia lui Toniţa asupra aceluiaşi Simic în careu, la care arbitrii au dictat lovitură de pedeapsă, penaltiul fiind transformat de Rakic.

Selecţionerul a mutat decisiv
Partea secundă a fost una de luptă în care Autobergamo a preferat să joace la aşteptare. Ocaziile devenilor au venit în urma unor contraatacuri, dar Vlad Iancu a fost la post în timp ce şi omologul său, Toniţa, a salvat câteva bune şanse ale gazdelor. Cu două minute înainte de final, Robert Lupu a renunţat la portar şi tactica sa a dat roade. În minutul 39, Felipe Oliveira a şutat perfect de la nouă metri şi l-a învins pe Toniţa, aducând egalarea pentru gruparea timişoreană. A fost de altfel şi scorul final iar cu această remiză, Autobergamo Deva, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc şi Informatica Timişoara au aceeaşi linie de clasament cu două minute înainte de finalul turului sezonului regulat, despărţite fiind doar de golaveraj.