Autobergamo, calificare în Final-Four după o revanşă mult aşteptată

Echipa deveană de futsal s-a calificat pentru al treilea an consecutiv în Final-Four-ul Cupei României, după ce a învins clar, scor 6-1 (3-0), pe United Galaţi, în sferturile de finală. A fost o revanşă mult râvnită de alb-vişinii, după ce în ultimele trei dueluri directe cu gălăţenii nu cunoscuseră gustul victoriei.

Motivaţi la maximum
Remizele din acest sezon în duelurile cu United, şi mai ales ultima, când au fost egalaţi în ultimele cinci secunde, i-au motivat la maximum pe deveni înaintea duelului din sferturile Cupei României. Trupa lui Florin Ignat a început tare şi a avut două ocazii clare în primele trei minute, Nuno Coco şutând puternic de la opt metri, dar Wellington a respins iar Cristi Matei a nimerit bara laterală, un minut mai târziu. După o nouă ratare singur cu portarul, a lui Pânzaru, a căzut şi golul. Nuno Coco i-a aşezat mingea perfect lui Florin Matei şi acesta l-a învins pe portarul oaspete cu un şut puternic de la şase metri.

Gol superb marca Paulo Ferreira
Peste trei minute, gălăţenii au comis a şasea greşeală de echipă din prima repriză, dar Florin Matei a ratat lovitura de la 10 metri, însă s-a revanşat, majorând diferenţa în aceeaşi fază, după ce l-a driblat pe Wellington. Oaspeţii au fost KO cu un minut înaintea pauzei, când Paulo Ferreira a marcat cel mai frumos gol al reprizei după o acţiune personală şi un şut în colţul scurt de la 12 metri.
Drum deschis spre al treilea trofeu
Debutul reprizei secunde i-a readus pe oaspeţi în joc, după ce Moldoveanu a redus din diferenţă cu un şut plasat, din pasa lui Burdujel, dar imediat, Cristi Matei a refăcut distanţa de trei goluri, înscriind din unghi. Gălăţenii au adoptat în ultimele şapte minute jocul fără portar dar golurile au fost înscrise tot de gazde. Cristi Matei a realizat „dubla”, transformând o lovitură de penalitate, acordată pentru a şasea greşeală de echipă comisă de oaspeţi, iar Paulo Ferreira a marcat şi el al doilea gol personal, pe jos, de la mijlocul terenului, în poarta goală. Astfel, deţinătoarea ultimelor două trofee ale Cupei României va continua lupta pentru cel de-al treilea, calificându-se în Final-Four-ul care va avea loc peste o lună.
AUTOBERGAMO DEVA 6 (3)
Iancu –  Paulo Ferreira, Nuno Coco, C. Matei (cpt.), F. Matei. Au mai jucat: Tacot, Obadă, Pânzaru, Ique, Ignat. Antrenor: Florin Ignat
UNITED GALAŢI 1 (0)
Wellington – Cireş, Burdujel, Laşcu, Moldoveanu. Au mai jucat: Crăciun, Apostol, Cojoc (cpt), Tudose, Al-Ioani, Kailon. Antrenor: David Asandei
Arbitrii: Bogdan Sorescu (Piteşti) – Gabriel Gherman (Bucureşti)
Au marcat: F. Matei (13, 16), Paulo Ferreira (19, 40), C. Matei (22, 38 – lovitură de la 10 metri) – Moldoveanu (22)
Sala Sporturilor din Deva, spectatori 800 (Ovidiu Mănăstire)