Autobergamo a suferit primul eşec al sezonului

1-autobergamo-24-octombrie-pagina-11Liderul Ligii I de futsal a pierdut în premieră în acest campionat, fiind învins în deplasare, scor 2-4 (1-2), de Dunărea Călăraşi, într-un meci din etapa a VIII-a. Devenii au fost conduşi cu 2-0, au revenit egalând situaţia, dar au mai primit două goluri pe final.

Conduşi din startul partidei
Cu cel mai bun lot din ţară, Autobergamo a intrat optimistă pe parchetul sălii din Călăraşi dar s-a văzut condusă încă din minutul 2. Ionuţ Movileanu a şutat de la marginea careului şi a deschis scorul pentru gazde. Peste 10 minute, Dunărea şi-a majorat diferenţa, prin Robert Vârlan şi duelul se anunţa infernal pentru deveni. Totuşi, până la pauză, gruparea antrenată de Florin Ignat a redus din diferenţă, prin Sergiu Tacot iar apoi cronometrul tabelei sălii din Călăraşi s-a defectat, timpul fiind ţinut manual cu un cronometru de mână.

Călăraşi, „killerul” echipelor mari
Devenii au reuşit egalarea în minutul 26, prin Ique, acesta reluând în plasă, din apropierea porţii, un şut centrare al lui Pânzaru. Alb-vişiniii au forţat marcarea golului trei dar el a căzut în poarta lor, în minutul 35, fiind înscris de Marian Şotîrcă. Jucând fără portar, Autobergamo a fost surprinsă un minut mai târziu de Răzvan Radu, care a punctat din propria jumătate şi gazdele au obţinut o victorie mare, a doua de acest gen, după cea din meciul cu Informatica Timişoara.

Dorin Popa: „Voi lua măsuri!”
După meci, dezamăgirea a fost mare în tabăra deveană, echipa alb-vişinie riscând să piardă poziţia de lider dacă United Galaţi obţine minimum un punct din deplasarea de la Iaşi (n.r meci jucat după închiderea ediţiei). „Sincer, era previzibil acest moment, al primei înfrângeri. Am spus de ceva vreme că nu sunt mulţumit de jocul pe care îl practicăm. La ce lot avem, nu avem voie să facem asemenea meciuri. Voi lua măsuri, în primul rând financiare. Apoi, mă gândesc serios să caut alt antrenor. Vreau să jucăm mai ofensiv, mai pe poartă”, a spus Dorin Popa, preşedintele clubului Autobergamo Deva. Trupa alb-vişinie va juca următorul meci în campionat duminică, atunci când va întâlni pe Clujana Cluj.
DUNĂREA CĂLĂRAŞI 4 (2)
Moldovanu – Movileanu, Plugaru, R. Radu, Krstic. Au mai jucat: Rotaru, Dumitru, Tomescu, Şotîrcă, Vârlan. Antrenor: Marian Şotîrcă
AUTOBERGAMO DEVA 2 (1)
Iancu – Ferreira, Nuno Coco, Ique, Al-Ioani. Au mai jucat: Pânzaru, Tacot, Obadă, C. Matei (cpt.), Ignat. Antrenor: Florin Ignat
Arbitrii: Gabriel Gherman – Gabriel Stroe (ambii din Bucureşti)
Au marcat: Movileanu (2), Vârlan (12), Şotîrcă (35), R. Radu (36) – Tacot (14), Ique (26)