FlashSport

„Autobază” fisurată, dărâmată de arbitru

11 x 1 Olimpia Satu Mare - FC Hunedoara  5027Ciprian Marinuţ

FC Hunedoara a început sezonul de primăvară cu o tentativă de a păcăli fotbalul şi a suferit primul eşec în campionat, scor 0-1, în derbiul, din deplasare, cu rivala Olimpia Satu Mare.
Trupa antrenată de Marius Opric s-a apărat aglomerat, după modelul „autobaza”, fără a conta mai deloc în atac, în vreme ce Olimpia a făcut eforturi disperate de a marca. Poate scorul ar fi rămas alb, însă arbitrul Paul Unimăşan (Zalău) a influenţat decisiv rezultatul, întrucât l-a eliminat uşor pe Vişan (57) şi a dictat penalti, în prelungiri, la un henţ al lui Bogdan Roiu.

Nu-i o tragedie, dar va fi mai greu
Rezultatele bune din amicalele iernii nu le-au ţinut de cald hunedorenilor în primul joc oficial al primăverii, iar eşecul cu Olimpia a complicat ecuaţia luptei pentru promovare. Gruparea de pe Cerna mai are doar patru puncte avans şi un meci în plus faţă de rivala sa, iar returul va fi mai greu decât se preconiza. Situaţia este cu atât mai delicată, cu cât duelul ce se va purta de la distanţă între cele două rivale are două valenţe. Pe de o parte, jocul arătat, la Satu Mare, de trupa lui Marius Opric, a fost modest, dovadă că hunedorenii nu au expediat nici un şut pe poarta adversă. Pe de altă parte, Olimpia pare că se mişcă mai cu talent şi în culise, nu doar pe teren, având în vedere că a beneficiat de sprijinul arbitrilor în toate cele trei meciuri disputate în retur.

Echipament nou, faţă „urâtă”
FC Hunedoara a început returul cu un echipament nou, compus din tricouri albe şi şorturi bleumarin, dar şi-a etalat o „faţă urâtă”. Echipa care îşi domina în tur adversarii prin posesie, tehnicitate şi aşezare inspirată în teren a dispărut, iar la Satu Mare, în teren, a apărut o copie nereuşită. Hunedorenii s-au rezumat la o apărare aglomerată şi ezitantă şi au încercat sporadic să dea lovitura pe contraatac. În acest context, Olimpia a impus ritmul, a fost superioară la ocazii şi cornere şi a arătat clar că vrea victoria. Chiar pe aceste coordonate, impresia primei reprize a fost una de echilibru, mai ales că dintre numeroasele oportunităţi ale gazdelor, doar lovitura de cap a lui Kinczel (16) l-a pus la grea încercare pe portarul Dragotă.

Arbitraj tendenţios
Nu ştim dacă arbitrul de Liga I Paul Unimăşan s-a supărat din cauza protestelor exprimate la pauză de antrenorul Marius Opric, nemulţumit de neacordarea unor faulturi evidente asupra portarului Dragotă. Nu ştim nici dacă gazdele l-au „omenit” la cabine cu ceva palincă sau au scăpat din „întâmplare” ceva plicuri în vestiarul arbitrilor. Cert e că în repriza secundă, cel mai influent de pe teren a fost arbitrul. Fluieraşul i-a dat două galbene lui Vişan, pentru henţ în minutul 48 şi pentru o presupusă lovire cu cotul în minutul 57, şi a rupt echilibrul şi aşa fragil al jocului. Astfel, Olimpia, cu nou-intratul Marinaş în rol de dirijor, a declanşat asediul la poarta adversă. Cu destule ezitări şi erori, reduta hunedoreană a rezistat până în minutul 93. Atunci, arbitrul a dovedit că are ochi de vultur, văzând henţ în careu la Roiu şi a dictat penalti. Petrică Dragoş a transformat şi a relansat lupta pentru promovare.

Olimpia Satu Mare – FC Hunedoara 1-0
A marcat: Petrică Dragoş (min. 93 din penalti).
Olimpia Satu Mare: Şuta – Moş (46 Marinaş), Mureşan, Iuhaş, Glodeanu – Gavrilescu, Micaş, Villand (71 Dragoş), Hanus – Kinczel (83 Roatiş), Feier (68 Dănilă). Antrenor: Tiberiu Csik.
FC Hunedoara: Dragotă – Dosan, Ambruş, Cuciula, Roiu – R. Cristian (83 Bier), Pepenar (77 Lintaru), Vişan, Vajda, Făgărăşanu – Nicula (68 I. Radu). Antrenor: Marius Opric.