„Aurul“ continuã aventura în Cupa României

11 x 1 aurul brad 2

Aurul Brad îşi susţine „licenţa” în meciuri eliminatorii contra unor echipe din eşaloane superioare în partida cu FC Caransebeş, programată azi, de la ora 17.30, în turul III al Cupei României la fotbal. După ce au eliminat Vulturii Lugoj şi FC Hunedoara, jucătorii şi oficialii moţilor îşi doresc o nouă calificare, pentru a obţine un meci cu o echipă de tradiţie din eşalonul secund.
Adversari cu pretenţii
Deţinătoare a trofeului „Cupei României” la nivel judeţean, Aurul Brad (Liga a IV-a) a ajuns la al treilea „examen” din această vară cu o echipă din Liga a III-a, urmând să întâlnească, azi, de la ora 17.30, acasă, formaţia FC Caransebeş. Antrenorul brădenilor, Alin Gomoi, susţine că echipa din judeţul Caraş Severin este una puternică şi cu pretenţii, dar speră că elevii săi vor răsturna încă o dată „calculele hârtiei”. În cazul unei noi calificări, jucătorii şi oficialii Aurului îşi vor împlini visul de a evolua în compania unei formaţii din Liga a II-a. „Pentru noi este un meci special şi sunt sigur că băieţii vor juca încă o dată cu ambiţie, dăruire şi curaj. Conducerea clubului le-a promis jucătorilor o primă dublă (150 de lei n.r.) în caz de victorie, la fel ca la partida din turul precedent cu FC Hunedoara. Meciul cu FC Caransebeş va fi însă unul dificil, întrucât am aflat că adversarii au făcut unele achiziţii de jucători valoroşi, deoarece au ca obiectiv promovarea în eşalonul secund. Ar fi frumos să ne calificăm mai departe, pentru a oferi suporterilor din Brad reeditarea unor derbiuri de tradiţie cu echipe din Liga a II-a, precum UTA sau FC Bihor, care au fost rivalele noastre pe vremea când clubul activa în eşaloanele superioare”, a afirmat antrenorul Aurului, Alin Gomoi. Tehnicianul a precizat că tot lotul de jucători este apt pentru acest meci şi că va da din nou credit tinerilor. „Nu avem probleme medicale, iar în primul 11 vor fi doar 2-3 jucători trecuţi de 30 de ani, ceilalţi fiind tineri. Pe parcursul jocului, în funcţie de scor, e posibil să apelez şi la veteranii Polvrea, Mihăilă sau Claudiu şi Marcel Lupea”, a precizat Gomoi. Într-un meci de pregătire pentru acest joc, disputat la finalul săptămânii, Aurul Brad a dispus cu 6-3 de „vecinii” de la Metalul Crişcior. În primele două tururi, Aurul Brad a eliminat alte două echipe din Liga a III-a, respectiv Vulturii Lugoj (scor 3-1) şi FC Hunedoara (scor 2-0).
Se joacă până la… penaltiuri
Meciul are o singură manşă eliminatorie, astfel că în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor desfăşura două reprize de prelungiri de câte 15 minute, iar dacă egalitatea persistă, se va trece la lovituri de departajare de la 11 metri. Cheltuielile de organizare a jocurilor sunt suportate de cluburile gazdă, iar baremul de arbitraj se achită prin contribuţia ambelor echipe, întrucât intrarea la meci va fi liberă (gratuită).
Partida va fi condusă la centru de Dorian Barzuca (Lugoj), iar arbitri asistenţi vor fi Cristian Drăguţ (Timişoara) şi Cristian Pleşa (Timişoara).
Faza următoare, a IV-a, a „Cupei României”, la care vor participa cele 19 echipe calificate din etapa a III-a şi 19 echipe din Liga a 2-a, ediţia 2012-2013, este programată să aibă loc miercuri, 28 august, ora 17:30.