Aur european la judo

11 judoCiprian Marinuţ

Sportiva Lidia Marin, legitimată la SCM Deva, a obţinut cea mai bună performanţă a delegaţiei României la „Cupa Europei” rezervată cadeţilor, desfăşurată la Bielsko-Biala, în Polonia, la finalul săptămânii. Componenta Centrului Naţional de Judo de la Deva a obţinut medalia de aur la categoria 40 kilograme, fiind singura campioană dintre cei 15 judoka tricolori prezenţi la competiţie.

Victorii pe linie
Talentata sportivă antrenată de Ramona Enache a făcut un concurs perfect, reuşind să câştige toate cele patru meciuri disputate la categoria sa de greutate. În prima partidă, Lidia Marin a învins-o pe Anastasiia Kuterina din Rusia, iar apoi s-a dovedit mai bună decât Laya Meister din Germania, Ilona Tkachova din Ucraina şi Lucie Luther din Franţa. În urma acestor victorii pe linie, componenta Centrului Naţional de Judo de la Deva a obţinut medalia de aur la categoria 40 kilograme, fiind urmată în clasament de Ilona Tkachova din Ucraina şi Lucie Luther din Franţa. „Lidia a concurat fără greşeală şi a fost răsplătită cu medalia de aur. Sperăm ca ea să confirme acest rezultat valoros şi la Campionatul European”, a afirmat Mugurel Ciuşcă, directorul Centrului Naţional de Judo de la Deva. Delegaţia României a fost formată din 15 sportivi (opt la masculin şi şapte la feminin), dar în afară de Lidia Marin, doar Vlad Luncan (ctg. 50 kg) a mai reuşit să urce pe podium, el cucerind medalia de bronz. În baza acestor rezultate şi a unei clasări pe locul cinci realizate de Alexandra Mazilu (ctg. 70 kg.), România s-a situat pe locul şase în clasamentul pe naţiuni la feminin şi pe poziţia a noua în aceeaşi ierarhie la general (masculin şi feminin). Primele poziţii în clasamentul pe naţiuni la feminin au fost ocupate de Franţa (1-3-3), Ungaria (1-1-0) şi Polonia (1-0-2), iar la general, podiumul a fost următorul: Japonia (4-0-2), Georgia (3-4-5) şi Franţa (1-3-3).

Urmează Balcaniada şi Europenele
Lidia Marin, Mihaela Kiss şi Florentina Văcaru, toate de la SCM Deva, vor concura la Campionatele Balcanice ale categoriei U18 (sub 18 ani), care vor avea loc la finalul acestei săptămâni la Craiova. Competiţia din Bănie reprezintă ultima verificare a celor trei sportive înainte de participarea la Campionatul European de la Sofia (Bulgaria).