Au urcat pe podiumul naţional

11 x 2 juniori jiul medalii de bronzCiprian Marinuţ

Juniorii A1 ai clubului Jiul Petroşani, campioni ai judeţului Hunedoara în sezonul 2014-2015, au obţinut medaliile de bronz la turneul final al Campionatului Naţional rezervat acestei categorii de vârstă. Formaţia antrenată de Cosmin Kanduth a câştigat cu scorul de 4-2 (3-0) finala mică a turneului desfăşurat la finalul săptămânii, la Buftea, dispunând de campioana judeţului Argeş, AS Olimpia Suseni.

Performanţa sezonului în fotbalul juvenil
Echipa juniorilor născuţi între anii 1996 şi 1999 de la clubul Jiul Petroşani a realizat cea mai valoroasă performanţă a sezonului pentru fotbalul juvenil hunedorean. „Alb-negrii” s-au clasat pe locul trei la turneul final al Campionatului Naţional şi au obţinut medaliile de bronz la categoria lor de vârstă, performanţă unicat la nivel de juniori în acest sezon în judeţul Hunedoara.
Calificaţi la turneul final după patru victorii consecutive în etapa interjudeţeană şi la turneul zonal, juniorii de la Jiul Petroşani au pierdut, la limită, cu scorul de 0-1 (0-0), meciul din semifinale cu CF Bihorul Beiuş. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Micle în minutul 57, care a înscris cu un şut plasat din careu. În cealaltă semifinală, CSM Paşcani, campioana judeţului Iaşi, a dispus cu 5-2 de Olimpia Suseni, reprezentanta judeţului Argeş. CF Bihorul Beiuş a pierdut finala turneului, scor 1-4 (0-2), în faţa celor de la CSM Paşcani, iar Jiul Petroşani a câştigat, cu scorul de 4-2 (3-0) finala mică disputată în compania celor de la Olimpia Suseni şi s-a clasat pe locul trei. Formaţia antrenată de Cosmin Kanduth a controlat autoritar partida, conducând cu 3-0 la pauză şi 4-1 în repriza secundă, prin golurile marcate de Daniel Stoica, Călin Păduraru (2) şi Marius Avram. „Este o performanţă extraordinară pentru clubul nostru, mai ales că ne desfăşurăm activitatea în condiţii vitrege, având mari probleme financiare. Toţi jucătorii şi antrenorul Cosmin Kandtuh merită felicitări, pentru că au demonstrat că fotbalul poate avea viitor în Valea Jiului”, a afirmat Marin Tudorache, managerul clubului Jiul Petroşani.
La Turneul Zonal, la care a obţinut calificarea la faza finală, Jiul a obţinut trei victorii: 3-0 cu  AFC Odorheiu Secuiesc, 2-1 cu ACS Măgurele şi 3-2 cu Inter Cristian (Judeţul Sibiu). În faza interjudeţeană, Jiul a eliminat campioana judeţului Gorj, Vulturii Fărcăşeşti, după 2-0 acasă şi 0-1 în deplasare.
Jiul: Ştefănoaica – Darius Stoica, Oct. Ionică (cpt.), Păduraru, A. Şerban, O. Roşu,  Păsărică, M. Avram, Ilieş, Graur, Daniel Stoica; rezerve: Sg. Mihalache – Mândruţ, M. Bălan, T. Dumitrescu, Andriţoiu, D. Albu, M. Popa.