Au ţintit pe lângã performanţe

04 x 1 tir cu arculCiprian Marinuţ

Arcaşii Răzvan Marcu şi Luminiţa Boroş, legitimaţi la SCM Deva, au ratat calificarea în etapele superioare ale Campionatului European de tir cu arcul din Anglia. Din păcate, şi ceilalţi doi reprezentanţi ai delegaţiei României antrenate de Viorel Hăbian au înregistrat rezultate la fel de slabe la competiţia continentală care se desfăşoară în aceste zile la Nothingham.

Modeşti la individual, codaşi la echipe
Cel mai bun rezultat în concursul individual de arc olimpic din întreaga delegaţie tricoloră l-a obţinut Răzvan Marcu, de la SCM Deva, singurul care s-a calificat în turul doi preliminar. Sportivul din Aninoasa a concurat cu emoţii în calificări, clasându-se doar pe locul 82 cu 611 puncte, însă a realizat surpriza în turul I, învingându-l pe Johan Weiss (Danemarca, locul 31 în calificări) cu scorul de 7-3. Din păcate, în turul II, Răzvan Marcu a fost învins de Miguel Garcia Alvarino (Spania, locul 34 în calificări) cu scorul de 7-3 şi s-a clasat pe locul 33, la egalitate cu toţi ceilalţi sportivi eliminaţi în turul II. Ceilalţi trei arcaşi români au fost eliminaţi în turul I, clasându-se pe locul 57 la fel ca toţi ceilalţi sportivii eliminaţi în această etapă. La feminin, Luminiţa Boroş (locul 49 în calificări) a fost învinsă cu 7-1 de Nathalie Dielen (Elveţia, locul 64 în calificări). De asemenea, la masculin, Daniel Ciornei (locul 50 în calificări) a pierdut cu 0-6 în faţa lui Thomas Rufer (Elveţia, locul 63 în calificări), iar Andrei Dănilă (locul 71 în calificări) a fost învins cu 7-8 de Jaba Moseshvili (Georgia, locul 42 în calificări).
Tricolorii au concurat şi în probele de echipe masculin şi echipe mixte, dar în ambele întreceri, România s-a clasat sub locul 20, ratând accesul în optimile de finală în care s-au calificat primele 16 grupări. Echipa masculină, formată din Răzvan Marcu, Andrei Dănilă şi Daniel Ciornei s-a clasat pe locul 21 cu 1.865 puncte acumulate, în vreme ce ocupanta locului 16 care a intrat în optimi agonisise 1.900 puncte. La mixt, echipa tricoloră formată din Luminiţa Boroş şi Daniel Ciornei s-a clasat pe locul 23 cu 1.223 de puncte, în condiţiile în care necesarul pentru calificarea în optimi a fost de 1.274 puncte. Obiectivul arcaşilor tricolori la Campionatul European a fost realizarea unei bune pregătiri în vederea viitoarelor concursuri preolimpice la care se pun în joc bilete de calificare la Jocurile Olimpice care vor avea loc în această vară la Rio.