Au ratat Mondialele de futsal

Echipa naţională de futsal a României, cu şapte jucători foşti la FC CIP Deva în lot, a învins, la Harkov, reprezentativa Ucrainei cu 4-1 (1-0), în manşa-retur a barajului de calificare la Campionatul Mondial de futsal din Thailanda. În ciuda acestei victorii clare, tricolorii conduşi de Sito Rivera au ratat prezenţa la turneul final, din cauza înfrângerii din partida-tur, de la Tîrgu-Mureş (0-4). Golurile echipei noastre au fost marcate de Mimi Stoica (‘19. ‘21, ‘28) şi Florin Ignat (‘25), gazdele înscriind singura dată în minutul 22. În ultimele 12 minute, jocul a căpătat o neaşteptată doză de dramatism, naţionala României dominând copios şi forţând golul calificării. Cu scorul general de 5-4, Ucraina s-a calificat la Mondiale, alături de selecţionatele Serbiei şi Rusiei.