ATLETISM. Vedeta noastră de la Campionatul Național

În urmă cu câteva zile, a avut loc prima etapă din cadrul Campionatului Naţional de Atletism de Sală pentru juniorii U16 și U18 , competiție la care au participat și sportivi de la CSS Hunedoara și LPS Cetate Deva.

Vrea în Slovacia
Cele mai bune rezultate la acest eve­ni­ment sportiv le-a obținut hune­do­rea­nul Gabriel Răzvan Toth (foto), la prima lui participare într-un concurs indoor în probele de 800 m şi 1.500 m. Atletul a câştigat ambele probe în întrecerile, cu timpi foarte buni – recorduri personale la 1.500 m – 4:10,95 şi 800 m – 2:01,57, ceea ce îi dă speranţe pentru obţinerea unei medalii la Campionatele Naţionale de sală şi aer liber din acest an. Răzvan este elev la Colegiul Economic “Emanuil Gojdu” din Hunedoara, practică atletis­mul la clubul hunedorean de opt ani și a fost inclus de către Federația Română de Atletism în Lotul Național de Juniori U18. Pentru sezonul atletic 2024, obiec­tivul principal al juniorului hunedorean este realizarea baremului de participare la Campionatul European U18, pro­gra­mat în perioada 18-21 iulie 2024, la Banská Bystrica/Slovacia.