Atletism. Performanţe mondiale şi europene la Braşov

La Campionatul Mondial de Alergare de 50 km desfăşurat la Braşov s-au înregistrat rezultate excelente!
Braşovul a fost martorul unui şir de performanţe extraordinare! Astfel, Alyson Dixon, din Marea Britanie, a doborât cea mai bună performanţă mondială, cu un timp uluitor de 3:07:20, iar spaniolul Iraitz Arrospide a scăzut timpul celei mai bune performanţe europene la 02:47:42! (Rezultatele urmează să fie ratificate de IAU – Asociaţia Internaţională de Ultramaraton).
Clasamentul final al ediţiei 2019 a fost următorul: Feminin:1. Alyson Dixon (Marea Britanie) 2. Helen Davies (Marea Britanie) 3. Alicia Perez (Spania) Masculin: Iraitz Arrospide (Spania) 2. Lungile Gongqa (Africa de Sud) 3. Daniel Nash (Marea Britanie). Echipe feminin: 1. Marea Britanie şi Irlanda de Nord; 2. Statele Unite ale Americii; 3. Austria …7 România. Echipe masculin: 1. . Africa de Sud 2. Germania 3. Marea Britanie şi Irlanda de Nord… 9. România.
Echipa naţională feminină a României a participat în premieră la un campionat internaţional de alergare de 50 km şi a ocupat locul 7, având următoarele rezultate: Todoran Paula Claudia, CSM Zalău (loc 16, 03:28:08, record naţional), Nicolaeta Ciortan(locul 32) şi Denisa Bota (LPS Cetate Deva – locul 55).
La acest campionat Campionatului Mondial care a fost organizat de IAU (Organizaţia Internaţională de Ultra-alergare), împreună cu Federaţia Română de Atletism şi cu sprijinul Ministerului Tineretului şi Sportului, Primăriei municipiului Braşov, Consiliului Judeţean Braşov şi Prefecturii Braşov au participat sportivi din 29 de ţări, reprezentând toate continentele.(Nicolae Gavrea)