ATLETISM. Numărul 13, cu noroc pentru atleții români la Balcaniadă

Delegația României a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, la Campiona­tele Balcanice de atletism pentru juniori U20 de la Belgrad, cu 5 medalii de aur, 5 de argint şi 3 de bronz, cu 33 de atleţi (16 la feminin şi 17 la masculin). În top au ur­mat Turcia (5-4-5) şi de Grecia (5-3-1).

Pe locul 5 la proba de 1.500 metri
O medalie de aur a fost obţinută de şta­feta masculină 4×400 m (Remus Niculiţă, Sorin Voinea, Denis Neacşu, Denis Toma), cu timpul de 3 min.16 sec 54/100. Medalii de argint au câştigat Denis Toma (400 m – 48 sec 19/100), Alexandru Prâsneac (800 m – 1 min.56 sec17/100), Răzvan Doroftei (sări­tura cu prăjina – 4,85 m) şi Răzvan Nicoară (triplusalt – 15,06 m), iar medalia de bronz a fost cucerită de Remus Niculiţă (400 m – 48 sec 86/100).
Atletul Raul Manuel Dan, legitimat la SCM Deva s-a clasat pe locul cinci în proba de 1.500 m, cu timpul de 4:02.26, el fiind între­cut de un alt junior din România, Andrei Ihnatiuc, care a încheiat proba pe locul patru, cu timpul de 4:00.93.
La feminin, au obţinut medalii de aur Talida Sfarghiu (1.500 m – 4 min.24 sec 77/100), Daria Grigoriu (60 mg – 8 sec 32/100), Valentina Necoară (prăjină – 3,70 m) şi Ramona Verman (lungime – 6,24 m). Mădălina Sîrbu a câştigat o medalie de argint (3.000 m – 9 min.32 sec 82/100), iar medalii de bronz şi-au adjudecat Dana Govoreanu (60 mg – 8 sec 51/100) şi ştafeta de 4×400 m (Ştefania Zediu, Claudia Costiuc, Talida Sfarghiu, Larisa Talpiş – 3 min.50 sec 58/100).
La o altă competiție internațională, pentru seniori, atletul român Mihai Sorin Dringo a câştigat una din cele două curse de 400 m desfăşurate în cadrul reuniunii indoor de la Dortmund, cu timpul de 47 sec 33/100. Dringo a fost urmat de mexicanul Luis Aviles Ferrero, cu timpul de 47 sec 60/100.
În proba de săritura în lungime, feminin, Alina Rotaru-Kottmann a ocupat locul 5, cu 6,27 metri. Victoria a revenit atletei ger­mane Merle Homeier, cu 6,47 m, urmată de Anasztazia Nguyen, 6,38 m, de britanica Abigail Irozuru, 6,33 m, şi maghiara Petra Farkas, 6,29 m.