ATLETISM. Florentina, o nouă performanță

În urmă cu câteva zile s-a desfășurat Campionatul Național de atletism în sală pentru juniori, tineret, cadeţi și seniori, iar în paralel și Cupa Romania Master Atletic, un veritabil test de verificare pentru sportivii români care caută performanțe pentru calificare la Cupa Balcanică și la Campionatele Europene.

Locul doi la senioare

Un total de 733 de spor­tivi, dintre care 307 la fe­minin și 426 la masculin, de la 119 cluburi au fost în­scriși pe listele de start, ceea ce reprezintă o bună parti­ci­pare la aceste în­treceri. De­vean­ca Florentina Iușco (foto) a încheiat proba de să­ri­tura în lun­gime cu o performanță de 6,49 m, ob­ți­nând locul întâi al competiției. Claudia Maria Florea, dublă legitimare la SCM Deva/CSU Arad, pre­gătită de prof. Emerson Toma, re­ve­nită în competițiile naționale după o acci­dentare și o perioadă lungă de refacere,
s-a clasat pe locul secund în finala probei de 1.500 m senioa­re, cu timpul de 4:25.90, iar în sesiunea a doua s-a clasat pe primul loc în proba de 800 m, cu timpul de 2:09.92. În proba câștigată de Claudia Florea, junioara Lorena Maria Șomfelean (LPS Cetate Deva) s-a cla­sat pe locul cinci, iar în proba similară a seniorilor, Ionut Huțanu (CSS Hunedoara) a termi­nat proba pe locul patru. Tânăra Eliza Enache (LPS Cetate Deva) a câștigat pro­ba de să­ritura în înăl­țime la categoria U20 cu o săritură care a mă­surat 1,65 m, iar Carla Vede (CSS Hunedoara) a încheiat proba similară de la categoria U18 pe locul cinci.
Mai în vârstă ca el
Juniorul Eric Daniel Rus (SCM Deva, pregătit de prof. Cornelia Juratoni) (foto) s-a clasat pe a locul secund, cu timpul de 4:10.73 într-o pro­bă de 1.500 m în care au evoluat sportivi de la U20, U23 și seniori și pe locul cinci la 3.000 m, într-o cursă comună cu sportivi mai în vârstă decât atletul devean. Andrei Marian, legitimat la SCM Deva, a încheiat proba de 60 m la care au participat seniorii și sportivii sub 23 de ani, pe locul cinci, cu timpul de 7.03. În proba de 400 m, Ciprian Irimia (CSS Hunedoara) s-a situat pe locul trei, cu timpul de 55.79 4, el fiind urmat în clasamentul grupei U16 de colegul lui Gabriel Răzvan Toth care a fost în­registrat cu 56.72.3. Juniorii hunedoreni participanți la triplusalt au încheiat proba de la categoria U18 după cum urmează: Lucas Cojocar (CSS Hunedoara) pe locul cinci cu o săritură care a măsurat 12.03 m, urmat în cla­sament de deveanul Tudor Râșteiu (LPS Cetate Deva) cu 11.91 m.