Atleţii juniori de la Deva şi Hunedoara, campioni naţionali

La Bucureşti, la finalul săptămânii trecute s-au desfăşurat întrecerile Campionatelor Naţionale de atletism pentru juniori de categoria a II-a, competiţia care a reunit sportivi de la toate secţiile de specialitate din ţară.

În prima zi a acestor întreceri, Rareş Maier (în foto), legitimat la CNS Cetate Deva, unde este pregătit de prof. Mihai Luca, a câştigat medalia de aur şi titlul de campion naţional în proba de triplusalt, cu o săritură de 13,79 m.
Giorgiana Timu şi ea legitimată la CNS Cetate Deva (antrenor prof. Nicolae Alexa), a câştigat medalia de aur şi titlul de campioană naţională în proba de triplusalt. Tânăra sportivă din Deva a avut o săritură măsurată de 12,21 m, cu care a înregistrat şi baremul de calificare la Campionatul European de Atletism pentru juniori sub 18 ani, competiţie care se va desfăşura la începutul lunii iulie la Gyor, în Ungaria.
Raul Dan, de la CNS Cetate Deva, antrenat de prof. Cornelia Juratoni, a obţinut titlul de vicecampion naţional în proba de 2.000 de metri obstacole, cu un timp bun (6.24.73), cu care a stabilit un nou record naţional pentru juniorii de categoria a III-a.
Giorgiana Timu şi-a trecut în palmares la competiţia de la Bucureşti şi un titlu de campioană naţională, cu o medalie de aur în proba de săritură în lungime, cu un salt de 5,79 metri, iar colegul ei Rareş Maier a cucerit un loc III şi o medalie de bronz în aceeaşi probă, dar a băieţilor, cu o săritură care a măsurat 6,33 metri.
De remarcat faptul că Elisa Enache, şi ea reprezentantă a clubului devean, pregătită de prof. Gheorghe Iclozan, a reuşit o clasare pe local secund, cu o medalie de argint şi un titlu de vicecampioană naţională în proba de săritură în înălţime cu o performanţă de 1,60 metri.
Ştafeta feminină 4 x 100 m, care a reprezentat CSS Hunedoara, alcătuită din Cezara Bucur, Andrada Ghiaţă, Sarah Scurtu şi Petrinia Pivniceru a cucerit medalia de aur şi titlul de campioană naţională, în prima zi a competiţei naţionale de la Bucureşti.
În a doua zi a competiţiei, ştafeta 100/200/300/400/ m a clubului hunedorean, alcătuită din Denisa Tibichi, Petrina Pivniceru, Andrada Ghiaţă şi Maria Mădălina Radu, a ocupat la final local II, cucerind medalia de argint şi titlul de vicecampioană naţională. Componentele celor două ştafete hunedorene sunt antrenate de un colectiv de antrenori consacraţi, Florin Bucur, Marieta Ilcu-Răileanu, Stefan Beregszaszy şi Paul Popa.