Atleţii hunedoreni, la Romania Master Atletic

Prima competiţie atletică din actualul sezon a reunit în Sala de atletism din cadrul complexului Lia Manoliu din Bucureşti atleţii de la categoriile de juniori, tineret sau seniori, Romania Master Atletic fiind o bună posibilitate de verificare a potenţialului pentru concursurile de sală programate în perioada următoare.

Rezultatele înregistrate de către sportivii din judeţul nostru ne dau speranţe pentru un an competiţional cu reuşite pentru o parte dintre cei care sunt legitimaţi fie la CSS Hunedoara, fie la cluburile din Deva, CNS Cetate sau SCM Deva.
Lidera actuală a atleţilor din judeţ, Florentina Marincu Iusco (CNS Cetate Deva, antrenor Nicolae Alexe) s-a impus în probele preferate, adică de 60 m, cu timpul de 7.56 sec. şi la lungime cu o săritură care a măsurat 6.43 m. Dacă atleta din Deva va confirma şi la următoarele două concursuri, atunci ea va fi prezentă cu siguranţă atât la Cupa Balcanică pentru seniori de la Istanbul (16 februarie), cât şi la Campionatele Europene Indoor de la Glasgow programate la finalul lunii viitoare.
La nivelul seniorilor, săritorul cu prăjina Andrei Deliu (SCM Deva) se menţine în topul celor mai buni, cu o săritură măsurată la 5.10 m, iar la fete, Antonia Irimie (SCM Deva) s-a clasat pe locul III. Andrei Deliu a încercat şi la lungime seniori, unde a ocupat locul IV cu 6.74 m. Juniorul Rareş Maier (CNS Cetate) s-a situat pe locul III, în proba de lungime juniori categoria a III-a, iar Eduard Agrigoroaie (CSS Hunedoara) s-a clasat pe locul secund în finala de la 200 m juniori III şi pe locul III la aruncarea greutăţii.
Junioara Petrina Pivniceru, legitimată la CSS Hunedoara, a câştigat proba de 60 m junioare categoria a III-a, iar colega ei Cezara Bucur s-a impus în proba similară a junioarelor de categoria a II-a, ea fiind urmată de către Denisa Ţibichi. Andrada Gheaţă (CSS Hunedoara) s-a clasat pe locul secund la 200 m junioare II, Sarah Scurtu s-a situat pe locul secund în finala de la 200 m, iar tânărul Andrei Marian s-a clasat pe locul V în finala aceleiaşi probe.
Atleţii deveni au excelat în probele de săritura în lungime. La juniori II băieţi, Sebastian Popa a fost al treilea, iar colegul lui Ovidiu Şitoianu l-a urmat în clasament, în timp ce la fete Giorgiana Timu s-a impus cu o săritură care a măsurat 5.85 m, ea fiind în top pentru a participa la Cupa Balcanică de juniori programată pe 10 februarie tot la Istanbul. La junioare mici s-a impus hunedoreanca Andrada Gheaţă, iar Graţiela Pantea a încheiat concursul pe locul al treilea.
În fine, la triplusalt, categoriile seniori/tineret, deveanul Rareş Maier a câştigat cu o săritură bună măsurând 13.21 m, iar la juniori Ovidiu Şitoianu (Cetate) s-a clasat pe locul doi. La junioare, podiumul a fost în totalitate devean, cu Marta Mariş pe locul I, urmată de Graţiela Pantea şi Georgiana Barta.