Atletele noastre au confirmat!

Finalul de săptămână a adus alte două confirmări pentru atletele de la CNS Cetate Deva. Este vorba de etapa finală a Campionatului naţional de atletism pentru juniori I şi Concursul naţional de sărituri şi alergare pentru seniori, Grad Prix naţional, ambele competiţii desfăşurându-se la Piteşti.

Denisa Bota (foto), legitimată la CNS Cetate Deva, a reuşit o nouă performanţă notabilă, ea finalizând proba de 5.000 m pe locul al treilea, cu un timp de 18:14.03. Cealaltă sportivă de la CNS Cetate Deva, Florentina Marincu-Iuşco, a avut o bună evoluţie la săritura în lungime (n.r.-probă pe care o domină la nivel naţional de la începutul acestui sezon competiţional), obţinând medalia de aur cu o săritură care a măsurat 6.52m. În proba de triplusalt, deveanca Giorgiana Timu a terminat competiţia juniorilor mari pe locul patru, cu o săritură care a măsurat 12,36 m. Mihai Lazăr, legitimat la CSS Hunedoara, a încheiat proba de 400 m pe un excelent loc 3, timpul lui fiind de 48.64 sec. Ştafeta de 4×100 m a clubului hunedorean, alcătuită din Cezara Bucur, Andrada Ghiaţă, Sarah Scurtu şi Petrina Pivniceru, a încheiat pe podiumul de premiere, ocupând locul III, cu timpul de 49.61 sec. Hunedoreanca Petrina Pivniceru a ocupat treapta V la 100 m cu 12.61 sec., iar colegul ei de club, Alexandru Huşanu, a încheiat proba de 1.500 m pe poziţia opt cu timpul de 4:18.40.