Arsenal i-a ciuruit pe hunedoreni

Cu un lot plin de talente, Arsenal Craiova şi-a „ciuruit” adversarii şi a câştigat ediţia a II-a a Cupei „Zilele oraşului Simeria”, 11 x 2 arsenal craiovacompetiţie care a aliniat la start, sâmbătă, la Simeria, şase echipe de fotbal, copii născuţi în anii 2003-2004, din judeţele Hunedoara, Alba şi Dolj.
Trupa din Oltenia a câştigat toate meciurile disputate şi două premii individuale, iar gazdele de la CFR Simeria s-au clasat pe locul secund şi au împărţit celelalte trei trofee individuale cu Aurul Brad şi Viitorul Abrud.
Victorii pe linie
Arsenal Craiova, antrenor Florin Luţă,  a făcut risipă de talent şi a tras din toate poziţiile, câştigând ambele meciuri disputate în grupa B a competiţiei. Oltenii au trecut cu 2-0 de Aurul Brad (antrenor Radu Polverea) şi cu 1-0 de „U” Petroşani (antrenor Gabi Niţu) şi s-au clasat pe primul loc în clasament, obţinând astfel „biletele” pentru finala competiţiei. Scenariul s-a repetat şi în grupa A, unde CFR Simeria, antrenor Dorin Costea, s-a clasat pe primul loc, după ce a făcut instrucţie, scor 5-0, cu Victoria Călan (antrenor Cornel Dumitriu) şi a dispus la limită, scor 2-1 de  Viitorul Abrud (antrenor Costică Moldovan). Arsenal Craiova a triumfat apoi şi în finala turneului, scor 3-1, în faţa celor de la CFR Simeria, gazdele fiind obligate să se mulţumească doar cu locul secund. Medaliile de bronz au revenit grupării Viitorul Abrud care a dispus cu 5-1 în finala mică de Universitatea Petroşani. Primele trei clasate au fost premiate cu medalii, diplome şi cupe de Emil Rîşteiu, primarul Simeriei.
Talente individuale11 x 2 cfr simeria
Succesul de la echipe a fost completat de micii fotbalişti de la Arsenal Craiova şi cu două trofee individuale. Cosmin Uruiocea a fost desemnat cel mai bun portar al turneului, iar Mihăiţă Fronie şi-a trecut în palmares titlu de golgheter al întrecerii, el fiind autor a cinci goluri. Trofeul pentru cel mai bun jucător i-a fost acordat lui Sebastian Muntean (CFR Simeria), premiul pentru „cel mai talentat jucător” i-a revenit lui Ştefan Ursu (Aurul Brad), titlul de „cel mai bun executant de penalti” a fost câştigat de Paul Cioflica (Viitorul Abrud). Premiul fair-play a fost acordat echipei Victoria Călan. Cupa „Zilele oraşului Simeria” a fost organizată de Clubul Sportiv “CFR” Simeria cu sprijinul Consiliului Local şi Primăriei Simeria. (C. Marinuţ)