ANGHEL SALIGNY: 2.700 de proiecte de infrastructură de la nivel naţional ar putea fi amânate până în 2027. NU şi pentru comuna ILIA!
Magdalena Șerban
Continuarea finanțării din bugetul național a proiectelor derulate de comunitățile locale, prin Programul guvernamental Anghel Saligny, este cerută cu insistență de autoritățile locale. Decizia de suspendare a plăților din cadrul axei are consecințe directe și grave, dearece lucrările aflate în derulare vor fi sistate, șantierele se vor închide, iar comunitățile locale vor fi lăsate fără sprijinul de care au nevoie pentru a se dezvolta. Comuna Ilia nu este în pericol, asta pentru că primarul Marius Omotă a prioritizat la timp implementarea demersurilor, acum nenumărându-se printre edilii care se plâng că au rămas de căruță.
În mod sigur
,,Comuna Ilia nu va fi afectată de noile măsuri. Cetățenii trebuie să știe că 3 investiții derulate prin această linie de finanțare vor fi concretizate până la final, lucrările aferente aflându-se într-un stadiu avansat de execuție. Vorbim de 3 obiective investiționale care s-au derulat și continuă. Primul e terminat deja și mai e nevoie să se facă probele pentru stația de epurare – se va da în funcțiune sistemul de canalizare în satul Bretea Mureșană, urmând ca apoi să fie predat către Apa Prod S.A. Al doilea proiect este finalizat în proporție de 95 la sută, constând în extinderea rețelei de canalizare și în satul Sîrbi, urmând ca descărcarea să se facă în stația de epurare de la Bretea Mureșană. Al treilea semnifică alimentarea cu apă în satele Săcămaș, Dumbrăvița, Cuieș și Valea Lungă, demersul fiind în stadiul de 75 la sută executat. Orice investiție e crucială pentru procesul de modernizare a comunei noastre și pentru dezvoltarea ei. De aceea trebuie accesat, rapid, orice mijloc de finanțare europeană și guvernamentală. Bugetul local nu permite astfel de sume foarte mari care stau la baza programelor majore”,
a afirmat Marius Omotă (foto), primarul din Ilia.

