Amatorii au dominat „Cupa Gaz Haţeg”

11 cupa gaz hateg
Podiumul clasamentului general la Rally Sprintul dotat cu Cupa „Gaz Haţeg”, desfăşurat sâmbătă, 2 mai, a fost ocupat de trei piloţi amatori, în vreme ce licenţiaţii s-au clasat abia pe locurile patru şi cinci. Astfel, pe primele trei poziţii la etapa de debut a Campionatului Judeţean de Automobilism Hunedoara au fost ocupate de piloţii amatori Marcel Ambruş din Orăştie pe un Mitsubishi Colt, cu timpul de 2:26.920, Mihai Ciurea (Haţeg) pe Toyota Celica cu timpul de 02:28.229 şi Adrian Măduţă (Brad) pe Peugeot 206 cu timpul de 2:29.269. Pentru că a avut cel mai bun timp din concurs, Marcel Ambruş (Orăştie) a cucerit şi „Cupa Oraşului Haţeg. Cei mai bine clasaţi dintre piloţii licenţiaţi au fost Călin Săliştean (Mitsubishi Colt) – locul patru la general cu timpul de  2:33.062 şi Marius Nopcea (Honda Civic) – locul cinci cu timpul de 02:33.310. La competiţie au luat startul 24 de participanţi, între care şi doi juniori (clasaţi pe locurile 7 şi 19) şi o reprezentantă a sexului frumos, care a ocupat ultima poziţie. Organizatorii, Automobil Club Român filiala Hunedoara şi Clubul Sportiv Auto-Karting Hunedoara, au oferit şi un premiu pentru Marcel Marian, care a încântat publicul cu o spectaculoasă demonstraţie de drift. Ediţia de anul trecut a „Cupei Gaz Haţeg” a fost câştigată de Mihai Ciurea, din Haţeg.